Fulham FC ka njoftuar nënshkrimin ezvicerianit  Kevin Mbabu (1995) nga VfL Wolfsburg për një tarifë prej 6 milionë stërlinash (7 milionë eurosh).

Një mbrojtës i djathtë, Mbabu ka rënë dakord për një marrëveshje trevjeçare që e lidh atë me Craven Cottage deri në verën e vitit 2025, me Fulham që ka një opsion për ta zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë.

Zv. presidenti Tony Khan duke folur për FFCtv deklaroi:

“Jam shumë i lumtur që kemi qenë në gjendje të sjellim Kevin Mbabu në Fulham. Kevin është një lojtar që ne e kemi ndjekur për disa vite. Ai sjell aftësi të shkëlqyera fizike në klubin tonë përveç përvojës së tij të madhe, dhe ai është i vendosur të provojë veten në Premier League, kështu që ne besojmë se ai do të jetë një shtesë e shkëlqyer për skuadrën e Marcos dhe ne jemi shumë të emocionuar për mbërritjen e tij.”

Duke folur për FFCtv, Kevin Mbabu tha:

 “Jam i lumtur që jam këtu si lojtar i Klubit të Futbollit Fulham. Është një lehtësim dhe tani mund të fokusohem në qëllimet e mia dhe qëllimet e Klubit dhe të ndihmoj ekipin të jetë i suksesshëm. Hapi i parë është të qëndrojmë në Premier League, të qëndrosh përherë në ligë dhe atëherë pse të mos synosh për top-10.”

I aftë për të bërë ndërhyrje në mbrojtje ashtu edhe për të sulmuar përpara, Mbabu arrin në klub pas tre vitesh në Bundesligë me Wolfsburg.

Ai e filloi karrierën e tij në Zvicrën e tij të lindjes me FC Servette, duke bërë disa paraqitje përpara se të transferohej në Neëcastle United si 17-vjeçar.

Pasi u dha një debutim për të rriturit në fillim të sezonit 2015/16 si zëvendësues i pjesës së parë në Kupën e Ligës, Mbabu iu dha debutimi në Premier League vetëm tre ditë më vonë. Një krizë dëmtimi në skuadrën e Magpies bëri që ai të përdorej si mbrojtës i majtë, por i riu fitoi brohoritje për performancën e tij në barazimin 2-2 me Chelsean.

Pasi bëri pesë paraqitje për klubin atë sezon, Mbabu ra dakord për një kontratë të re përpara se të kthehej në atdheun e tij për të kaluar sezonin pasues në huazim me BSC Young Boys. Atë vit ai ishte një lojtar i rregullt në skuadrën që përfundoi si nënkampion ndaj Baselit në Superligën Zvicerane, me paraqitjet e tij që e bindën klubin që ta nënshkruante atë me një marrëveshje të përhershme.

Doli të ishte një vendim i frymëzuar, me Mbabu që u shfaq 38 herë kur Young Boys fitoi titullin në 2018 – i pari i tyre në më shumë se 30 vjet – me 15 pikë të pabesueshme, ndërsa ai u emërua gjithashtu si Lojtari i Sezonit të divizionit, dhe kampionoi futbollin e UEFA Europa League për herë të parë.

Kontributet e tij në ndryshimin e pushtetit në Zvicër nuk kishin kaluar pa u vënë re, me Wolfsburgun që u nda me 8 milionë stërlina të raportuara për të sjellë mbrojtësin e shpejtë në Gjermani. Mbabu u largua nga Young Boys me 5 gola dhe 15 asistime në 101 ndeshje.

Periudha e tij me Die Wölfe ishte një sukses, pas përfundimit të vendit të shtatë në fushatën e tij të parë me top katërshe një vit më vonë dhe kualifikimin në Ligën e Kampionëve që erdhi me të.

Mbabu largohet nga klubi me 8 gola të përfshirë në 82 paraqitje.

Ai fitoi grumbullimin e tij të parë për të rriturit për Zvicrën në shtator 2018 në Ligën e Kombeve, duke e ndihmuar vendin e tij të përfundojë i katërti në sezonin inaugurues të kompeticionit. Në humbjen në play-off të vendit të tretë me penallti nga Anglia, Mbabu e ktheu me sukses goditjen nga pika.

Ai u emërua më vonë në skuadrën e Zvicrës për Kampionatin Evropian të shtyrë 2020, duke u paraqitur në të pesë ndeshjet ndërsa arritën në çerekfinale, ku Spanjës i nevojiteshin penalltitë për t’i eliminuar.

Performanca e Mbabu në fitoren dramatike të raundit të 16-të ndaj Francës fitoi shumë lavdërime, pasi ai erdhi nga pankina për të vendosur një gol teksa Zvicra arriti të detyronte kohën shtesë, përpara se përfundimisht të triumfonte me goditje nga pika.

Në momentin e shkrimit, 27-vjeçari ka 22 paraqitje për kombëtaren e tij.