Fulham është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mesfushorit sulmues Alex Iwobi (1996) nga Everton për një tarifë 25.7 milionë euro.

Nigeriani Iwobi ka rënë dakord për një kontratë deri në 30 qershor 2028.

Duke folur për FFCtv, Iwobi tha:
“Unë jam duke gumëzhitur, thjesht mezi pres të filloj, jam i emocionuar për të filluar udhëtimin tim këtu.
Marco Silva më foli për ambiciet e klubit dhe unë jam në bord. Shpresoj se mund të sjell diçka në klub.”

Tony Khan shtoi:
“Jam i lumtur të mirëpres Alex Iwobi në Fulham! Ai është një lojtar emocionues dhe i gjithanshëm, të cilin ne e kemi admiruar për disa kohë.
Ai ka përvojë në Premier League dhe në garat ndërkombëtare me Nigerinë. Jemi të emocionuar që Alex na është bashkuar me një kontratë afatgjatë dhe besojmë se ai do të japë një kontribut të vlefshëm për skuadrën e Marcos!”

I lindur në Lagos, Nigeri, Iwobi u transferua në Angli në moshë të re dhe u mor nga Arsenali kur ishte gjashtë vjeç.

Pasi u ngjit në grupmoshat, Iwobi iu dorëzua një debutim me ekipin e parë në Kupën e Ligës nga Arsene Wenger në fillim të sezonit 2015/16, me një hark në Premier League pas katër ditësh në një fitore 3-0 në Swansea City.

Adoleshenti Iwobi mbeti në formacionin e të moshuarve që nga ajo kohë, duke bërë 21 paraqitje në të gjitha garat – duke përfshirë edhe Ligën e Kampionëve – dhe duke regjistruar katër përfshirje në gola (2G, 2A) në tre startet e tij të para në Premier League, pasi Topçinjtë përfunduan si vrapues- lart.

Viti i ardhshëm ishte një tjetër produktiv për lojtarët dhe klubin pasi fituan FA Cup, ndërsa në 2017/18 arritën në finalen e Kupës së Ligës dhe gjysmëfinalen e Europa League.

Arsenali shkoi një më mirë sezonin e ardhshëm duke arritur deri në finalen e Europa League. Iwobi ishte në shënjestër në ngjarjen e shfaqjes në Baku, por ata përfunduan duke u mposhtur nga rivalët londinez Chelsea.

Kjo ishte paraqitja e fundit e Iwobit për klubin, duke u larguar me një rekord prej 15 golash dhe 25 asistimesh në 149 paraqitje.

Ndërsa ishte në Londrën Veriore, Iwobi kishte krijuar një reputacion si një lojtar emocionues, i talentuar teknikisht, i cili mund të performojë në një sërë rolesh në mesfushë sulmuese, me paraqitjet e tij që e shtynë Marco Silva ta sjellë atë në Everton në një marrëveshje me vlerë 35 milionë funte.

Gjatë disa viteve të vështira për Toffees, paraqitjet e Iwobi ishin një nga gjërat pozitive, veçanërisht sezonin e kaluar kur përfshirjet e tij me 10 gola e ndihmuan klubin të shmangte rënien nga kategoria, dhe gjithashtu e pa atë të shpallej Lojtari më i mirë i sezonit nga lojtarët.

Nipi i ikonës së Nigerisë Jay-Jay Okocha, Iwobi bëri debutimin e tij për Super Eagles në 2015 dhe u paraqit në të tre ndeshjet e tyre në Kupën e Botës 2018.

Ai tani ka 63 paraqitje për kombëtaren e tij dhe ka shënuar 10 gola në atë kohë.