Galatasaray Sportif A.S. Ai ka njoftuar Platformën për Zbulim Publik (KAP) se ka arritur marrëveshje me futbollistin dhe klubin e tij Rapid Vienna për transferimin e futbollistit profesionist Yusuf Demir (2003).

Njoftimi i bërë në KAP për këtë temë është si më poshtë:

Është arritur një marrëveshje me futbollistin profesionist Yusuf Demir dhe klubin e tij SK Rapid GmbH për transferimin e lojtarit. Rrjedhimisht, një tarifë transferimi prej 6 milionë euro do t’i paguhet ish-klubit të lojtarit në 5 këste të shpërndara në 4 sezone.

Me futbollistin u nënshkrua një kontratë për 4 sezone, duke filluar nga sezoni 2022-2023.

Kështu, futbollisti do të paguhet 650,000 euro neto për sezonin 2022-2023, 750,000 euro neto për sezonin 2023-2024, 850,000 euro neto për sezonin 2024-2025 dhe 950,000 euro neto për sezonin 2024-2025 dhe 950,000 euro neto për sezonin 2025-2026.

Jusuf Demir, i lindur më 2 qershor 2003 në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë, vazhdoi jetën e tij futbollistike në infrastrukturën Rapid, të cilën e nisi në First Vienna.

Talenti i ri, i cili mund të luajë në krahë dhe pas sulmuesit, u punësua nga Barcelona në sezonin e transfertave verore 2021-22, duke parë potencial të madh pasi bëri ekipin e parë në Rapid Ëien në 2019. Pas një aventure gjysmësezonale me Barçën, ai u rikthye te Rapid.

Në skuadrën austriake ai realizoi 11 gola dhe 5 asistime në 57 ndeshje në nivel ekipi A.

Yusuf Demir, i cili luan në kategoritë e moshave më të ulëta të Kombëtares së Austrisë, veshi për herë të parë fanellën e kombëtares A në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës të luajtur kundër Ishujve Faroe të Austrisë më 28 mars 2021. Ai u paraqit në katër ndeshje në Kombëtaren e Austrisë.