Galatasaray A.S. raportoi në Platformën e Zbulimit Publik se ishte arritur një marrëveshje për transferimin e mbrojtësit të djathtë francez Joseph Claude Dubois (1994).

Deklarata e bërë për KAP për këtë temë është si më poshtë:

“Është arritur një marrëveshje me futbollistin profesionist Léo Michel Joseph Claude Dubois dhe klubin e tij Olympique Lyonnais  për transferimin e lojtarit.  Rrjedhimisht, një tarifë transferimi prej 2.5 milionë euro do t’i paguhet ish-klubit të lojtarit.

Me vetë lojtarin është arritur një marrëveshje për 3 sezone, duke filluar nga sezoni futbollistik 2022-2023 deri në sezonin 2024-2025. Prandaj, një pagë neto prej 1.8 milionë eurosh e do t’i paguhet lojtarit për çdo sezon futbolli.”

I lindur më 14 shtator 1994 në rajonin Segré të Francës, Dubois bëri një hap të rëndësishëm në karrierën e tij futbollistike, të cilën e filloi në vitin 2000, duke u transferuar në Nantes në vitin 2009.  Mbrojtësi i djathtë francez, i cili u rrit në akademinë e Nantes dhe u promovua në ekipin A në vitin 2014, veshi fanellën e Ligue 1 me Nantes për katër sezone.  Nantes e mbylli karrierën e tij me 4 gola dhe 13 asistime në 106 ndeshje.

Transferimi i tij te Olympique Lyon, me skadimin e kontratës së tij në sezonin e transferimeve të verës 2018, ishte një pikë kthese në karrierën e tij.  Futbollisti e ka përmirësuar performancën e tij këtu, është ftuar në Kombëtaren e Francës nga Didier Deschamps.  Franca, kampione e Ligës së Kombeve në vitin 2021, pati shansin të luajë në 10 minutat e fundit të finales kundër Spanjës.  Ai ka veshur fanellën e kombëtares 13 herë në shpinë.

Lojtari, i cili luajti 129 ndeshje në katër sezone për Lyon, realizoi 5 gola dhe 15 asistime.

Deklaratat e transferimit të ri, Léo Dubois, janë si më poshtë:

“Para së gjithash, jam shumë i lumtur dhe jam shumë krenar që kam ardhur në një klub të madh si Galatasaray.  Më pritën me shumë pasion.  Dhe unë do të bëj gjithçka në fuqinë time me pasion të madh për të fituar shumë trofe.  Pasioni i tifozëve tanë më bëri shumë përshtypje.  Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë.  Mezi pres t’i shoh në fushë dhe të ndjej mbështetjen e tyre.  Synimet tona janë të përfundojmë ligën në nivelin më të lartë dhe të fitojmë kupën, dhe më pas duam të konkurrojmë në Evropë.  Mezi pres të luaj ndeshjen time të parë dhe të performoj para tifozëve tanë”.