Galatasaray Sportif ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me futbollistin dhe klubin e tij, Norëwch City Football Club, për transferimin e përkohshëm të futbollistit profesionist Milot Rashica (1996).

Njoftimi i bërë në KAP për këtë temë është si më poshtë:

Është arritur marrëveshje me futbollistin profesionist Milot Rashica dhe klubin e tij Norwich City FC për transferimin e përkohshëm të lojtarit falas. Prandaj, një pagë neto prej 1.5 milionë euro do t’i paguhet lojtarit për sezonin 2022-2023.

I lindur në Vushtrri të Kosovës më 28 qershor 1996, lojtari e filloi karrierën e tij futbollistike në Vushtrrinë e Kosovës.

Rashica, i cili shkoi në skuadrën holandeze Vitesse në vitin 2015 dhe e shfaqi atë, tërhoqi vëmendjen me performancën e tij prej 15 gola dhe 24 asistime në 100 ndeshje dhe bëri transferimin e tij të parë të madh te Werder Bremen, një nga skuadrat e Bundesligës.

Gjermanët e rekrutuan atë për një tarifë transferimi prej 8.1 milionë euro. Futbollisti shqiptar me origjinë nga Kosova, i cili kaloi 2.5 sezone në skuadrën e Bremenit, tërhoqi vëmendjen me 21 gola dhe 17 asistime në 87 ndeshje në Bundesligë. Rashica, i cili e përfundoi karrierën e tij në Werder Bremen me ëndrrën e Premierligës angleze, mundi të takohej një herë në Norwich City, ku luajti 30 ndeshje.

Sulmuesi 26-vjeçar, i cili mund të luajë në krahë dhe prapa sulmuesit, ka veshur 43 herë fanellën e Kombëtares së Kosovës A dhe ka shënuar 8 gola.

Duke u shprehur i lumtur që luan për një klub të madh si Galatasaray, deklaratat e yllit kosovar janë si më poshtë:

Jam i lumtur që jam në një klub të madh si Galatasaray. Është nder të vesh këtë fanellë. Mezi pres të jem në fushë së shpejti. Shpresoj të kemi një sezon të mirë. Para se të vija këtu, ndjeva dashurinë dhe mbështetjen e fansave të mi. Mezi pres t’i takoj në stadium”.