Galatasaray Sportif A.S. Ai ka informuar Platformën e Zbulimit Publik (KAP) se ka arritur marrëveshje me lojtarin dhe klubin e tij për transferimin e futbollistit profesionist Kerem Demirbay nga Bayer Leverkusen për 3.7 milionë euro.

Ai ka nënshkruar një kontratë trevjeçare deri më 30 qershor 2026 me klubin turk.

I lindur në Herten, Gjermani3 korrik 1993, Kerem Demirbay u fut në futboll në moshën 6-vjeçare në infrastrukturën e Schalke. Mesfushori, i cili u transferua nga Schalke te Dortmundi në vitin 2007, filloi të përjetonte skuadrën A duke u transferuar në Hamburg në verën e vitit 2013.

Futbollisti turko-gjerman, i cili luajti për klube si Kaiserslautern dhe Fortuna Düsseldorf, u transferua te Hoffenheim për 4.7 milionë euro në sezonin e transferimeve verore 2016 dhe debutoi në karrierën e tij atje.

Me paraqitjen e tij të jashtëzakonshme në Hoffenheim, ai u ftua në skuadrën e Kombëtares së Gjermanisë. Në vitin 2019 ai u transferua te Leverkusen me një transferim të lartë prej 32 milionë eurosh.

Kerem Demirbay, i cili ka 184 ndeshje në Bundesligë, ka shënuar 22 gola dhe 40 asistime. Kerem Demirbay luajti 15 herë në Champions League dhe 23 herë në UEFA Europa League.

Lojtari, i cili sezonin e kaluar doli në fushë në 36 ndeshje zyrtare në Leverkusen, e mbylli sezonin me 5 gola dhe 3 asistime.

Duke thënë se është shumë i lumtur dhe krenar, Kerem përdori këto shprehje:

“Jam shumë i lumtur tani. Është shumë krenare për mua. Ka qenë ëndrra ime që i vogël. Jam shumë e lumtur dhe krenare. Transferimi ishte padyshim shumë i vështirë. Bayer Leverkusen donte ta zgjaste, unë nuk e doja, insistova. U mundova të thosha jo. Kanë kaluar 6-7 javë luftë. Faleminderit Zotit që jam këtu sot. E firmosa dhe jam shumë i lumtur. Është një nder për mua të luaj këtu. Jam shumë i lumtur dhe gati.”