Galatasaray A.S. ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me futbollistin për transferimin e futbollistit profesionist Juan Mata (1998). Mesfushori spanjoll vjen si transferim i lirë pasi i mbaroi kontrata e tij me Manchester United.

Njoftimi i bërë në KAP për këtë temë është si më poshtë:

Futbollisti profesionist Juan Manuel Mata Garcia nënshkroi një marrëveshje për 2 sezone, ku viti i dytë është fakultativ. Prandaj, një tarifë neto prej 1,9 milionë euro do t’i paguhet futbollistit tonë për sezonin 2022-2023.

I lindur në Burgos, Spanjë më 28 Prill 1988, Mata u përgatit për futbollin profesionist në infrastrukturat e Real Oviedo dhe Real Madrid. Ylli spanjoll, i cili dëshmoi cilësinë e tij me futbollin e tij këtu duke u transferuar nga infrastruktura e gjigantit botëror Real Madrid në Valencia në vitin 2007, luajti në Mestalla për katër vjet.

Duke kontribuar në 46 gola dhe 52 asistime në 174 ndeshje në karrierën e tij në Valencia, Mata përjetoi gëzimin e Kupës së Spanjës në sezonin 2007-08. Pas Valencias, ai u transferua te Chelsea në gusht 2011 dhe u fut në Premier League angleze.

Futbollisti, i cili ishte në skuadër në vitin kur Chelsea ngriti trofeun e Champions League në sezonin 2011-12, fitoi kampionatin e UEFA Europa League me të njëjtin ekip vitin e ardhshëm. Mata, i cili vazhdoi të shkëlqejë me paraqitjen e tij të jashtëzakonshme në 135 ndeshje me 46 gola dhe 52 asistime te blutë, u transferua në Mançester pas aventurës së tij 3.5 sezonesh në Londër. Ylli spanjoll, i cili u transferua te Manchester United në periudhën kalimtare të sezonit 2014-15, luajti te Djajtë e Kuq derisa nënshkroi për Galatasaray.

Duke përsëritur suksesin e kampionatit të UEFA Europa League në Manchester United, Mata shënoi 51 gola dhe 47 asistime në 285 ndeshje. Siç shihet nga statistikat, ylli botëror, i cili ka një mesatare të lartë asistimesh por edhe golash, mund të luajë në të pasmet e sulmuesit dhe në krahë.

Mata, i cili ka qenë në skuadrën e yjeve ku Kombëtarja spanjolle dominonte Evropën për një kohë të gjatë, u bë një pjesë e rëndësishme e skuadrës që fitoi kampionatin e Botërorit në 2010 dhe Europianin në 2012. Futbollisti, i cili ka veshur 41 herë fanellën e Kombëtares së Spanjës, ka tundur rrjetat 10 herë.