Galatasaray  ka arritur marrëveshje me sulmuesin Haris Seferovic dhe klubin portugez Benfica për transferimin e përkohshëm njëvjecar të futbollistit profesionist  për 1 milionë euro me opsion blerje për 2.5 milionë euro të tjera.

Paga e zvicerianit në Turqi do të jetë 2.3 milionë euro.

I lindur në SurseeZvicrës22 shkurt 1992, lojtari me origjinë boshnjake e filloi karrierën e tij futbollistike në FC Sursee, skuadra e qytetit ku ai lindi. Sulmuesi 1.86 m i gjatë, i cili vazhdoi zhvillimin e tij përkatësisht në akademitë e Lucernit dhe Grasshoppers, tërhoqi vëmendjen si lojtar premtues pasi pati një përvojë ekipore në Grasshoppers.

Ai hyri në radarin e gjigantëve europianë, sidomos me paraqitjen e jashtëzakonshme të Kombëtares së Zvicrës në grupmoshat e ulëta. Seferovic, i cili tregoi paraqitje të suksesshme në kategoritë e moshave më të ulëta në Zvicër, e çoi ekipin e tij në kampionat me 5 gola në Kupën e Botës FIFA U-17 në sezonin 2009-2010.

Në sezonin e transferimeve verore 2011-12, ai pati përvojën e tij të parë jashtë vendit duke u transferuar te Fiorentina, një nga skuadrat e Serie A.

Ai u takua për herë të parë me fanellën e kombëtares nën drejtimin e Ottmar Hitzfeld në ndeshjen miqësore të luajtur kundër Greqisë më 6 shkurt 2013. Ai shënoi 25 gola në 86 ndeshje me fanellën e Kombëtares së Zvicrës. Ai nuk ua la mbretërinë kundërshtarëve me 5 gola në UEFA Nations League 2018-2019.

Pasi luajti për Lecce-n dhe Novara-n në Itali, ai e nisi aventurën e tij në La Liga duke u transferuar te Real Sociedad në fillim të sezonit 2013-14 me një transferim prej 3 milionë eurosh. Lojtari, aventura e të cilit në La Liga nuk shkoi siç donte, u transferua te Eintracht Frankfurt pas një sezoni me një tarifë dëshmie prej 3.2 milionë euro.

Seferovic, i cili tundi rrjetat 16 herë dhe bëri 13 asistime në 86 ndeshje në Bundesligë, mori duartrokitje për mbështetjen e tij për Tuğçe Albayrak, një shtetas gjerman me origjinë turke, i cili vdiq si pasojë e një sulmi të një grupi në Gjermani. Në javën e 13-të të Bundesligës (2013-14), sulmuesi i suksesshëm, i cili tundi rrjetat e Borussia Dortmundit, shkroi në fanellën e tij “Brick = Guxim civil, engjëll, guxim, respekt”.

Pas skadimit të kontratës së tij me ekipin e Bundesligës, ai u nis për në Benfica në verën e vitit 2017. Duke treguar paraqitjen e tij më të qëndrueshme në Portugali, Seferovic shënoi 74 gola dhe bëri 24 asistime në 187 ndeshje. Ai luajti rolin kryesor në kampionatin e ekipit të tij në Benfica në sezonin 2018-2019. Seferovic, i cili ishte golashënuesi më i mirë në ligë me 23 gola, u zgjodh lojtari i sezonit. Ai ishte një pjesë kyçe e ekipit që fitoi dy Superkupa Portugeze, duke përfshirë një titull ligë në Benfica.