Mateo Retegui është një lojtar i ri i Genoas.

Ai është transferuar nga Boca Juniors për 12 milionë euro.

Sulmuesi ka firmosur një kontratë deri në 30 qershor 2028.

I lindur në San Fernando, Argjentinë, më 29/04/1999, sulmuesi i kombëtares italiane krenohet me 161 paraqitje dhe 47 gola në garat e klubeve.

Me fanellën e kaltër të Italisë ka shënuar 2 gola në 3 paraqitje.