Skuadra e Major League Soccer Los Angeles FC më në fund ka njoftuar nënshkrimin e  qendërmbrojtësit Italian Giorgio Chiellini (1984).

Mbrojtësi 37-vjeçar i Juventusit bashkohet në një transferim të lirë kur kontrata e tij me gjigantët italianë skadon më 1 korrik 2022 dhe do të nënshkruajë marrëveshjen deri në 30 dhjetor 2023 me pagë 2 milionë dollarë (1.9 milionë euro) në vit.

“Giorgio është një lojtar dhe person i veçantë, i veçantë. Nënshkrimi me Giorgion ishte një mundësi unike për të përmirësuar klubin tonë. Ai do të plotësojë atë që ne besojmë se është tashmë një ekip i fortë pasi çdo ditë ai do të japë shembullin e duhur me konkurrencën e tij në lidership dhe përvojën. Ai është një fitues serial në nivelet më të larta dhe ne jemi mirënjohës që ai ka zgjedhur LAFC për t’u bashkuar në ndjekjen tonë të trofeve.” , – tha menaxheri i përgjithshëm i LAFC, John Thorrington në një deklaratë të klubit.