Girona FC ka forcuar sulmin e saj me shtimin e sulmuesit ukrainas Artem Dovbyk 1997) nga SC Dnipro-1 për 14 milionë euro.

Lojtari 1.89 m i gjatë, i cili luan për përfaqësuesen e vendit të tij, nënshkroi një kontratë për pesë sezone, deri në 30 qershor 2028.

Dovbyk vjen nga SC Dnipro-1 me të cilin shënoi 29 gola në 39 ndeshje në tre kompeticionet e vitit të kaluar që luajti, ligë, Ligën e Konferencave dhe dy ndeshje kualifikuese për Ligën e Evropës. Në divizionin e parë të vendit të tij, ai shënoi 24 gola (8 nga penalltia), përveç 6 asistimeve. Këto shifra e lejuan atë të pretendonte titullin e golashënuesit më të mirë në divizionin e parë të Ukrainës sezonin e kaluar.

Karriera sportive e Dovbyk është zhvilluar kryesisht në Ukrainë, megjithëse ai ka kaluar kohë edhe në Danimarkë dhe ka pasur një përvojë të shkurtër në Moldavi.

Dovbyk ka spikatur edhe në ndeshjet që ka luajtur me kombëtaren ku është shok skuadre me bardhekuqtë Viktor Tsygankov. Ai bëri debutimin e tij me ekipin kombëtar në mars 2021 në një ndeshje kundër Kazakistanit, një kualifikues për Kupën e Botës 2022. Në qershor të të njëjtit vit, ai shënoi golin që kualifikoi Ukrainën në çerekfinale të Kupës Evropiane në një ndeshje kundër Suedisë.