Víktor Tsygankov është bërë sot një lojtar i ri për Girona FC.

 Anësori sulmues është transferuar nga Dynamo Kyiv për 5 milionë euro.

Ukrahinasi ka firmosur për klubin në LaLiga pjesën tjetër të këtij sezoni dhe katër të tjerë, deri në 30 qershor 2027.

Tsygankov, 25 vjeç, ka lindur në qytetin Nahariya në Izrael.  Futbollisti i ri bardhekuq ka nisur të luajë në kategoritë e ulëta të Nyva Vinnytsya, në Ukrainë.  Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, ai nënshkroi për Dynamo Kyiv dhe shumë shpejt u bë lojtar i rregullt në planet e ekipit të parë.  Në sezonet që ka luajtur për klubin nga kryeqyteti ukrainas, ai ka shënuar 94 gola dhe 64 asistime, shifra që i dhanë njohjen si lojtari më i mirë në vend në 2018 dhe 2021.

Anësori ka përvojë të madhe ndërkombëtare me Dinamon pasi ka luajtur 69 ndeshje mes Champions League dhe Europa League.  Me përzgjedhjen e Ukrainës, ai gjithashtu luan një rol të rëndësishëm.  Viktor shton gjithsej 23 ndeshje me U-16, U-17, U-19 dhe U-21.  Në dimrin e vitit 2016, ai debutoi me absolutin me të cilin ka luajtur 43 ndeshje.