Është një kthim në shtëpi! I rritur në Sport Lisboa e Benfica, sulmuesi Gonçalo Guedes (1996), forcon ekipin profesionist të futbollit deri në fund të sezonit 2022/23, pasi vjen i huazuar falas nga Wolverhampton.

Qendërsulmuesi do të mbajë fanellën me numrin 15.

“Është një lumturi e madhe të kthehem në shtëpi, në vendin ku jam rritur. Jam shumë i lumtur dhe shpresoj që të gjithë Benfiquistas të jenë gjithashtu. Kjo për mua është shumë e rëndësishme, të kthehesh në shtëpi është gjithmonë shumë mire.

Është një lumturi e madhe, ende nuk mund ta përshkruaj lumturinë që ndjej. Të jem në gjendje të kthehem në klubin ku kam lindur, ku kam bërë të gjitha stërvitjet e mia, duke qenë me familjen time, me miqtë e mi… është një ndjenjë unike dhe unë dhe unë duam ta shfrytëzojmë në maksimum këtë moment.

Është një lumturi e madhe të kthehem në shtëpi, në vendin ku jam rritur. Jam shumë i lumtur dhe shpresoj që të gjithë Benfiquistas të jenë gjithashtu. Unë jam një tjetër për të dhënë gjithçka dhe për të ndihmuar ekipin sa më shumë në objektivin e tij.

Ambicia ime është të ndihmoj. Unë jam një tjetër për të ndihmuar ekipin, për të dhënë gjithçka. Do të përpiqem të përshtatem sa më shpejt dhe ta ndihmoj ekipin sa më shumë që të jetë e mundur në objektivat e tij”, – tha portugezi Guedes, në fjalën e tij të parë pas rikthimit në Benfica.

Gonçalo Guedes luajti në të gjitha radhët e të rinjve të Klubit, dhe ishte në sezonin 2014/15, që ai pati mundësinë të debutonte në ekipin e parë, në një ndeshje të Kupës së Portugalisë desafio luajtur jashtë vendit kundër SC Covilhã. Ishte më 18 nëntor 2014. Në atë sezon, Gonçalo Guedes bëri 9 paraqitje në vitin e tij debutues në nivel të lartë dhe kontribuoi për titullin e parë kombëtar të ciklit katër herë të titujve kombëtarë.

Statusi i Guedes në skuadrën e parë të Sport Lisboa e Benfica u forcua në sezonin e ardhshëm, 2015/16, kur ai luajti 31 ndeshje dhe shënoi 4 gola. Në gjysmën e parë të vitit 2 2016/17 ka luajtur 28 ndeshje dhe ka shënuar 7 gola. Në janar 2017 ai u bë lojtari më i vlefshëm U-21 në Evropë dhe u transferua te PSG.

Magjia në Francë u pasua nga pesë sezone intensive në Spanjë, në Valencia (2017/18 deri në 2021/22). Ai iu bashkua Premierligës angleze përmes Wolverhampton në sezonin jashtë sezonit 2022/23.

Tani, Guedes kthehet në shtëpi plot ambicie dhe vendosmëri!