Granada Club de Fútbol ka arritur një marrëveshje me River Plate për transferimin e portierit argjentinas Augusto Batalla (1996) në ekipin rojiblanco në formë huazimi, me një opsion blerjeje bazuar në objektiva të ndryshëm sportivë.

Batalla (Hurlingham, Buenos Aires, Argjentinë, 1996) u stërvit në radhët e të rinjve të River Plate, me ekipin e parë të së cilës debutoi zyrtarisht në prill 2016. Që nga viti 2018 ai ka pasur detyra të ndryshme që e kanë çuar atë të luajë për Atlético Tucumán dhe CA Tigre i ligës argjentinase. Në vitin 2019 ai filloi një udhëtim nëpër futbollin kilian, duke iu bashkuar Unión La Calera në huazim dhe, më vonë, O’Higgins (2020). Në korrik 2021 ai u kthye në vendin e tij për t’iu bashkuar San Lorenzo de Almagro, ekipi i tij i fundit, me të cilin u përfshi në ‘njëmbëdhjetë idealet’ e ligës në vitin 2023. Përveç kësaj, karrierës së tij ai i shton përvojën ndërkombëtare me ekipet e të rinjve të Argjentinës .

Klubi mirëpret Augusto Batalla-n si lojtar të ri të Nasrid-it dhe gjithashtu i uron atij fat të mirë me ardhjen e tij në entitetin bardhekuq.