Hellas Verona FC njofton se ka fituar të drejtën e performancës sportive të sulmuesit francez Thomas Henry (1994) nga Venezia FC në mënyrë të përhershme për 5 milionë euro.

Qendërsulmuesi 191 cm i gjatë ka nënshkruar kontratë me klubin verdheblu deri më 30 qershor 2026.

I lindur në Argenteuil më 20 shtator 1994, ai u rrit në futboll në Francë duke veshur fanellat e Bauvais, Fréjus St-Raphaël, Nantes – ekipi me të cilin bëri debutimin e tij në Ligue 1 – dhe Chambly.

Henry jeton përvojën e tij të parë jashtë vendit në Belgjikë.  Në sezonin 2018/19 luan në Ligën Proximus – serinë e kadetëve – duke luajtur raundin e parë me Union Tubize-Braine, ku shënon 11 gola në 16 paraqitje, dhe raundin e dytë në fuqi te Leuven, me të cilin kryeson në 13 numri i golave ​​të shënuar dhe regjistrimi si golashënuesi i tretë më i mirë në ligë.

Një vit më pas ai konfirmoi dhe përmirësoi paraqitjet e shkëlqyera në radhët e Leuven, me të cilin arriti në vendin e tretë në ligë dhe fitoi promovimin në ligën e Belgjikës, duke u shpallur në të njëjtën kohë si golashënuesi më i mirë i kompeticionit me 15 gola. shënoi në 25 paraqitje.

Në sezonin e tretë në Leuven, në ligën 2020/21, ai kthehet në dy shifra – këtë herë në përvojën e tij të parë në Jupiler Pro League – duke shënuar 21 gola në 31 paraqitje.

Në verën e vitit 2021, vëmendja e Venezias e sjell Henrin në Serinë A, një kampionat që së shpejti e sheh atë të lërë hapësirë ​​në repartin e sulmit portokalli-jeshile, ku grumbullon 33 paraqitje, 9 gola dhe 3 asistime, shifra që i bëjnë francezët. golashënuesi më i mirë në trëndafil.