Klubi i Bundesligës TSG Hoffenheim ka nënshkruar me Attila Szalai (1998) nga klubi i Turqisë, Fenerbahçe për 12.3 milionë euro.

Qendërmbrojtësi hungarez 25-vjeçar ka nënshkruar një kontratë që zgjat deri më 30 qershor 2027.

“Attila është një lloj lojtari që kombinon ashpërsinë e pakushtëzuar në ndërhyrje, fuqinë e jashtëzakonshme me kokë dhe një mentalitet të pabesueshëm. Komponentët vendimtarë, me fjalë të tjera, për të cilët lojtarët si Benjamin Hübner dhe Ermin Biçakčić kanë qëndruar mbi të gjitha në të kaluarën e afërt. Siç dihet, të dy nuk janë më pjesë e skuadrës sonë. Prandaj ishte e rëndësishme për ne që të kthenim një lojtar kaq të veçantë në TSG. Ky transferim do të rrisë ndjeshëm konkurrencën brenda ekipit. Është qëllimi ynë i qartë për të stabilizuar më tej mbrojtjen tonë dhe Attila tashmë i ka dëshmuar cilësitë e tij ndërkombëtarisht. Pavarësisht, fansat mund të presin me padurim një djalë të mrekullueshëm me karizëm të mrekullueshëm.” , – tha drejtori menaxhues i TSG, Alexander Rosen.

“Kisha disa opsione për të ardhmen time sportive, por mora një vendim të ndërgjegjshëm për të shkuar me TSG Hoffenheim. Doja shumë të luaja në Bundesligë dhe jam i bindur se është hapi i duhur për mua. Sigurisht, gjatë javëve të fundit e kam pyetur ish-kapitenin tim të kombëtares Adam për klubin. Ai më tha vetëm gjëra të mira për TSG. Jam shumë i motivuar, dua të përfshihem plotësisht këtu në TSG që nga dita e parë dhe të ndihmoj skuadrën që të ketë një sezon më të suksesshëm.”, – tha mbrojtësi 1.92 metra i gjatë, duke përshkruar synimet e tij afatshkurtra dhe afatmesme.

Attila Szalai është trajnuar për të rinjtë në Rapid të Vjenës. Në tre vitet e fundit ai luajti për Fenerbahçen e Stambollit në Super Ligën Turke dhe ishte një i rregullt i padiskutueshëm atje. Për klubin tradicional të Bosforit, qendërmbrojtësi 25-vjeçar luajti 84 ndeshje (6 gola) në kampionat, 14 ndeshje në Europa League, gjashtë ndeshje në kualifikueset e Europa League, dy ndeshje në Ligën e Konferencës dhe nëntë ndeshje në Kupën e Turqisë. Sezonin e kaluar Szalai fitoi kompeticionin e Kupës së Turqisë me Fenerbahçen.

Specialisti i mbrojtjes ka luajtur 35 herë për kombëtaren hungareze.

Szalai mban fanellën me numrin 41 edhe në Hoffenheim.