Klubi i Bundesligës TSG Hoffenheim ka siguruar një përforcim të klasit të lartë për sulmin. Mërgim Berisha (1998) vjen në Kraichgau nga konkurrenti i ligës FC Augsburg për 14 milionë euro.

Sulmuesi i përfaqësueses së Gjermanisë firmosi një kontratë të datës 30 qershor 2027.

Mërgimi jo vetëm që dëshmoi gjatë kohës së tij në FC Augsburg në Bundesligë se ai është gjithmonë në gjendje të rrezatojë rrezik të madh goli ndaj çdo kundërshtari. Është jashtëzakonisht i vështirë për t’u markuar dhe përveç prezencës fizike, është edhe shumë efikas para portës kundërshtare. Një cilësi që do të na çojë më tej si një skuadër që ka krijuar një numër të madh shanse për vite me rradhë.
Zhvillimi i tij në të kaluarën e afërt deri në debutimin e tij në DFB Jersey në mars të këtij viti. Viti në fitoren 2-0 kundër Perusë është mbresëlënës dhe së bashku do të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që kjo të vazhdojë.” , – thotë Drejtori Menaxhues i TSG Alexander Rosen,

“TSG është një klub interesant me një ekip emocionues dhe unë do të doja të luaja rolin tim në zhvillimin e tyre të suksesshëm. Kushtet këtu për të performuar janë thjesht ideale.
Kushtet që u krijuan këtu tashmë janë përdorur nga një numër lojtarësh për të bërë një kërcim në performancë. Edhe unë do të punoj intensivisht për këtë, sepse në fund do të ndihmoj edhe ekipin dhe klubin.” , deklaroi Mërgim Berisha.

Berisha e mori stërvitjen e tij të futbollit në klubin më të mirë austriak FC Red Bull Salzburg, ku më në fund bëri përparimin e tij në sezonin 2020/21 përmes stacioneve të huazimit FC Liefering, Linzer ASK, 1. FC Magdeburg dhe SCR Altach. Në Salzburg ai shënoi 24 gola dhe 15 asistime në 58 ndeshje në të gjitha garat, duke shënuar katër herë dhe duke dhënë dy asistime në gjashtë paraqitje në Champions League.

Në verën e vitit 2021, ai iu bashkua Fenerbahçes së Stambollit, ku shënoi tetë gola dhe shënoi tre të tjerë në 32 ndeshje. Me pjesëmarrjet e tij në gola, ai dha një kontribut të rëndësishëm në kampionatin e nënkampionëve të Turqisë. Pasi u transferua në Bundesligë në gusht 2022, sulmuesi luajti 26 ndeshje të Bundesligës për FC Augsburg, në të cilat ai regjistroi dhjetë gola dhe katër asistime.

Mërgim Berisha u thirr për herë të parë nga trajneri i kombëtares Hansi Flick në mars të vitit 2023 dhe u përdor në ndeshjet kundër Perusë dhe Belgjikës. Ai u bë kampion i Evropës me kombëtaren gjermane U21 në vitin 2021 dhe bëri gjithsej 13 paraqitje (1 gol) për ekipin gjerman të juniorëve.