Idrissa Gana Gueye (1989) është ribashkuar te Everton nga Paris Saint-Germain për një tarifë të pazbuluar, mesfushori ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare deri në fund të qershorit 2024.

Senegalezi rikthehet në Merseyside pasi kaloi tre vjet me Blutë nga 2016 në 2019, duke bërë 108 paraqitje dhe duke krijuar një reputacion si një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës të Premier League.

Gana u largua nga Goodison Park për Paris Saint-Germain në korrik 2019 dhe, gjatë tre viteve të tij në kryeqytetin francez, fitoi dy tituj ligë, katër kupa vendase dhe përfundoi nënkampion ndaj Bayern Munichut në finalen e Ligës së Kampionëve 2020.

Mesfushori i gjithanshëm bëhet nënshkrimi i shtatë i Evertonit në merkaton e verës pas ardhjes së mbrojtësve James Tarkowski, Rúben Vinagre dhe Conor Coady, mesfushorit Amadou Onana dhe sulmuesve Dwight McNeil dhe Neal Maupay.

Pas kthimit të tij në Everton, Gana tha për evertontv:
“Nuk ka ndjenjë më të mirë se të kthehesh në shtëpi.  Jam shumë i lumtur që jam sërish këtu te Everton, për të ndihmuar dhe për të punuar shumë.  Unë do të jap shpirtin tim për këtë ekip. Kthimi këtu ishte i rëndësishëm për mua sepse ndihem sikur jam në shtëpinë time.  Unë e kam ndjekur ekipin çdo javë dhe kam parë se si luan.  Për mua, nuk ka vend më të mirë se Evertoni, prandaj zgjodha të kthehem këtu. Ka gjithashtu një atmosferë të mrekullueshme në stadium dhe të gjithë këtu janë si një familje.  U ndjeva shumë, shumë mirë kur isha këtu [herën e parë] dhe madje edhe kur shkova në Paris, mbajta kontakte me disa nga lojtarët këtu dhe vazhdova të mbështesja ekipin. Për mua, është e veçantë.  I thashë PSG-së nëse do të largohem do të jetë për një ekip dhe ky ishte Evertoni. Nuk ishte një vendim i vështirë për mua sepse e dua këtë klub.  Prandaj më duhej të kthehesha në shtëpi.  Është kënaqësi për mua të rikthehem dhe shpresoj se do të kemi një sezon të mirë sepse duhet të shkojmë dhe të përpiqemi të arrijmë objektivat tona.”

Paraqitjet energjike të Gana-s gjatë periudhës së tij të parë në Everton e panë atë të bëhej një i preferuar i tifozëve, duke e çuar atë në përfundimin e nënkampionit në votën e Klubit për Lojtarin e Sezonit në fushatën e tij të parë, përpara se të ndante nderin e Lojtarit të Lojtarëve në 2018/  19.

Gana rregullisht përfundoi në mesin e lojtarëve më të mirë të Premier League, duke udhëhequr rrugën në sezonin 2016/17 me 135 – shtatë më shumë se lojtari i vitit në PFA, N’Golo Kante – dhe duke u regjistruar i dyti më i mirë në dy sezonet e tij në vijim.

Ai ka më shumë se 90 ndeshje për Senegalin, duke e udhëhequr vendin e tij në Kupën e Kombeve të Afrikës 2021 dhe duke luajtur në Lojërat Olimpike 2012 dhe Kupën e Botës 2018.

Trajneri i Evertonit, Frank Lampard tha:
“Ne jemi të kënaqur që shtojmë në skuadër një lojtar të cilësisë dhe përvojës së Idrissa-s.  Ne kemi qenë të etur për të forcuar opsionet tona të mesfushës dhe atributet e tij padyshim do të përfitojnë skuadrën. Idrissa ka luajtur në nivelin më të lartë të futbollit.  Evertonianët dinë gjithçka për shkallën e tij të palodhshme të punës dhe vlerën që ai i sjell një ekipi, dhe ne mezi presim që ai t’i sjellë të gjitha këto tani ai është kthyer në klub.”

Drejtori i Futbollit, Kevin Thelwell, shtoi: “Idrissa është një lojtar që të gjithë kemi dashur ta rikthejmë në klubin që ai e quan në shtëpi dhe kryetari ynë ka punuar pa u lodhur gjatë javëve të fundit për ta bërë këtë dhe për të realizuar këtë marrëveshje të rëndësishme. Idrissa ka treguar në tre vitet e tij të mëparshme në Klub se sa i rëndësishëm është ai dhe ne nuk kemi dyshim se ai do të jetë përsëri një pjesë kyçe e ekipit tonë dhe do të ofrojë konkurrencë të fortë në mesfushën tonë.