Portieri zviceran Yann Sommer (1988) i bashkohet Interit në mënyrë të përhershme nga Bayern Munchen për 6.75 milionë euro.

Ai ka firmosir një kontratë dyvjeçare deri në 30 qershor 2025 me pagë neto 2.5 milionë euro (bruto 3.3 mln euro prej Decreto Crescita) në sezon me opsion edhe për një vit tjetër.

Ka fëmijë që ëndërrojnë të bëhen sulmues të mëdhenj, ndërsa të tjerë kanë lindur për të luajtur në portë: Yann Sommer i përket kategorisë së dytë.

I lindur më 17 dhjetor 1988 në Morges, Zvicër, Sommer u rrit në Bazel, i njëjti qytet me mikun e tij Roger Federer. Futbolli dhe golat kanë qenë gjithmonë pjesë e fatit të tij: babai dhe xhaxhai i tij luanin si portierë. Që në stërvitjen e tij të parë në moshën 4 vjeçare në shkollën e futbollit Yann është vendosur në portë, me shpinën nga ai goli ku fëmijët e tjerë donin të shënonin.

Pas disa vitesh të kaluara në sektorët e të rinjve të Herrliberg dhe Concordia Basel, Sommer u transferua në Basel në moshën 16-vjeçare, në vitin 2005. Megjithatë, Yann është ende shumë i ri për të fituar hapësirë ​​në radhët e rossoblu-ve, prandaj në vitin 2007 ai u dërgua në formë huazimi te Vaduz, ekipi i Lihtenshtajnit pjesëmarrës në divizionin e dytë zviceran.

Një sezon e gjysmë në të cilin ai fitoi promovimin dhe debutoi në Superligën e Zvicrës, para se të tërhiqej nga Basel. Pas një tjetër qëndrimi të shkurtër në Grasshoppers, Sommer më në fund fitoi vendin e tij në klubin e qytetit të tij të lindjes, duke bërë gjithsej 170 paraqitje në katër sezone triumfuese, duke përfunduar me një total prej katër titujsh të ligës.

Yann është gati të niset përfundimisht: në vitin 2014 kaloi në Gjermani te Borussia Monchengladbach duke u bërë lojtar simbol i Fohlenit, me të cilin përballet edhe me Interin në fazën e grupeve të Champions League 2020/21.

I pasionuar pas muzikës, gatimit, arkitekturës dhe fotografisë, Sommer është një personazh i shumëanshëm brenda dhe jashtë fushës: Yann është një portier i aftë në lojën me këmbë, por edhe i talentuar me reflekse dhe intuitë të shkëlqyera. Sezonin e kaluar ai vendosi rekordin e pritjeve në një ndeshje të Bundesligës, duke arritur në 19 kundër Bayern Munich.

Pasi u transferua te bavarezët në janar 2023, Sommer u kthye nga fitimi i kampionatit të tij të parë gjerman: disa nga sukseset e tij më të mëdha, megjithatë, erdhën me fanellën e ekipit kombëtar të Zvicrës. Yann mori pjesë në tre Kupa Botërore dhe dy Kampionate Evropiane.

Përvoja, lidershipi dhe përkushtimi: të gjitha cilësitë që Sommer është gati të demonstrojë edhe te Nerazzurri.