Interi njofton blerjen e pestë në këtë merkato vere. Pas ardhjes së Lukakut, Asllanit, Mkhitaryan dhe Onanës, klubi Nerazzurrë ka zyrtarizuar nënshkrimin e italianit Raoul Bellanova.

Anësor I djathtë (I dalë nga shkolla e Milanit i datëlindjes 2000 dhe ish futbollist I Atalantës) vjen nga Cagliari në huazim një vjecar për 3 milionë euro me detyrim blerjeje pas një viti për 7 milionë euro të tjera.

Futbllisti ka firosur nje kontratë katërvjecare më pagë 900 mijë euro vitin e parë duke u rritur cdo vit deri në 1.3 milionë euro qe do të përfitojë sezonin e fundit të kontratës.

Rauli ecën shpejt, e ka mësuar që fëmijë, kur shprehu gjithë dëshirën për të luajtur futboll duke vrapuar më shpejt se të tjerët.

Interi në gjakun e tij, por fati i harton një rrugë me ngjyra të tjera: Bellanova hyn në sektorin e të rinjve të Milanit në moshën 6-vjeçare. Ai qëndroi atje për 13 sezone, duke u përballur shpesh me kundërshtarë më të mëdhenj se ai. Kjo është për shkak se fuqia e tij fizike e bën atë të dominojë. Lart e poshtë vijës, gjithmonë i mbështetur nga babai i tij, fansi i tij numër një.

Futbolli, pra, gjithmonë ofron mundësi të reja, horizonte të reja për të eksploruar. Në moshën 19-vjeçare, Raoul shkon në Francë, Bordeaux, në Ligue1. Nuk ngrihet, por rruga është ende e gjatë. Edhe përvojat në dukje më pak shpërblyese janë formuese. Kalohet te Atalanta, në një tjetër hap të karrierës së tij. Kërkon vazhdimësinë, e gjen në Pescara, në Serinë B. Ai mbledh 30 paraqitje dhe bëhet një lojtar themelor për abruzzezët. Paraqitjet e tij i lejojnë të kalojë te Cagliari, me të cilin luan një kampionat si protagonist. 31 paraqitje dhe 1 gol, por mbi të gjitha një paraqitje e shkëlqyer individuale. Ai vrapon shpejt, ai gjithmonë figuron ndër lojtarët më të shpejtë në Serie A.

Nisja përsëri pas ndalesave është një nga karakteristikat kryesore të Raoul. Ai e bëri atë pas fazave më të komplikuara ose pas humbjeve më të zjarrta, si ato në Kampionatin Evropian nën 19 vjeç dhe Kampionatin Botëror nën 20 vjeç me fanellën e Azzurrit. Tani, pas rënies me Cagliarin, një tjetër hap përpara. Çfarë e shtyn atë të veshë ngjyrat Nerazzurri.

Mirë se erdhe në Inter, Raoul!”, – shkruhet në njoftimin e Interit.

Mbrojtësi i ri i krahut të Nerazzurrëve u prezantua me fansat e tij të rinj me një intervistë ekskluzive për Inter TV:

Mirësevini te Inter, Raoul. Çfarë emocionesh po ndjeni tani?
“Është e vështirë të gjesh fjalët e duhura sepse një ëndërr që kam pasur që kur isha i ri, të luaja për ekipin tim të preferuar po bëhet realitet. Shpresoj të shpërblej besimin që klubi ka treguar tek unë.”

Ju keni lindur dhe jeni rritur disa kilometra larg San Siros. Çfarë do të thotë për ju të keni mundësinë të luani atje me fanellën e Nerazzurrëve?
“Ka qenë gjithmonë një ëndërr e imja. Ishte gjithashtu një ëndërr të luaja atje si kundërshtar i Interit, siç ishte rasti vitin e kaluar. Ishte emocionuese, absolutisht emocionuese. Mezi pres të shkoj në fushë me fanellën e Interit.”

Ju jeni shumë i ri, por keni luajtur për skuadra të ndryshme dhe, si rezultat, keni njohur mjedise shumë të ndryshme futbolli. Sa ju kanë ndihmuar këto përvoja në rrugëtimin tuaj për t’iu bashkuar Interit?
“Ata më kanë ndihmuar vërtet, para së gjithash ato negative. Më kanë lejuar të mësoj shumë. Tani, jam në një klub më të madh dhe gjithçka do të jetë më e vështirë, por unë jam i etur për të filluar.”

Vitin e kaluar, ju keni shfaqur cilësitë tuaja gjatë një sezoni pozitiv në nivel personal. Çfarë lloj lojtari jeni ju? Si do ta përshkruanit veten? Keni një model nga i cili merrni frymëzim?
“Sigurisht që jam më shumë një mbrojtës krahu sulmues në krahasim me një mbrojtës. Më pëlqen të kem topin në këmbë dhe të vrapoj kundër kundërshtarëve të mi, por e di që mund të përmirësohem akoma shumë. Megjithatë, ka kohë. Unë jam i ri dhe me të vërtetë dua të përmirësohem.”

A keni folur tashmë me trajnerin Simone Inzaghi? Sa i interesuar jeni të filloni të punoni me të?
“Unë jam shumë i etur, edhe sepse trajneri ka përmirësuar lojtarë të ndryshëm në pozicionin tim. Mezi pres të shkoj në fushë me këtë fanellë së bashku me shokët e mi të rinj të skuadrës dhe së bashku me trajnerin.”

Ne imagjinojmë se mezi prisni të luani në San Siro përballë tifozëve Nerazzurri: a keni një mesazh për ta?
“Së pari, do të doja t’i përshëndesja ata. Jam i sigurt se do të na japin shumë mbështetje dhe energji, siç kanë bërë gjithmonë. Mezi pres të hyj në fushë.”