Tajon Buchanan (1999) është një lojtar i ri i Interit. Ditën e djeshme kanadezi kaloi ditën e tij të parë në Milano mes vizitave mjekësore dhe nënshkrimit të kontratës. Ai vjen nga Club Brugge për 7 milionë euro plus bonuse deri në 3 milionë euro.

Anësori ka firmosur një kontratë deri më 30 qershor 2028 me pagë 1.5 milionë euro në vit.

Më poshtë është njoftimi zyrtar i klubit zikaltër:

Mes hapësirave të ftohta dhe të pakufishme të ngrira të Kanadasë është një vend që shquhet për veçantinë e tij: Brampton, Ontario, njihet si “qyteti i luleve” për sasinë e madhe të serave dhe çerdheve që karakterizojnë ekonominë e kësaj qendre. Këtu nis rrugëtimi i Tajon Trevor Buchanan, anësorit të ri të Nerazzurrëve.

I lindur më 8 shkurt 1999 nga prindër me origjinë xhamajkane, Buchanan u rrit me ëndrrën e futbollit gjithmonë të gjallë. Një ëndërr e ushqyer nga takimi me Chrys Chrysanthou, trajneri i tij i parë i të rinjve të Mississauga Falcons, i cili u tregua mjeshtër i sportit dhe i jetës. Një lidhje e thellë, që e bëri Tajon të ndiqte trajnerin e tij në Kolorado në moshën 15-vjeçare: një ndryshim rrënjësor në jetën e tij, në një vend tjetër dhe larg familjes, gjë që e pengoi të regjistrohej në federatën amerikane.

Buchanan hyn në akademinë e Real Kolorados: stërvitet vazhdimisht, por pa mundur të dalë në fushë dhe të luajë ndeshje zyrtare. Një situatë që e bën atë pothuajse të padukshëm për kombëtaret kanadeze të të rinjve: djaloshi nga Brampton, megjithatë, arrin të bie në sy nga Syracuse Orange, një ekip nga universiteti i Nju Jorkut me të njëjtin emër.

Për të hyrë në kolegj, Tajon duhet të marrë shtatë kredite shkollore në hapësirën e pesë muajve, kur në Kolorado jepen gjashtë në vit: Buchanan i përkushtohet plotësisht studimeve, punon shumë dhe arrin një qëllim pothuajse të pamundur. Një metaforë për karrierën e tij futbollistike, e cila më në fund shpërtheu në Sirakuzë: në vitin 2019 ai u përzgjodh nga New England Revolution në draft dhe kështu filloi aventurën e tij në MLS.

Në Foxborough Buchanan rritet, përmirësohet dhe demonstron të gjithë vlerën e tij: ai luan 67 ndeshje dhe shënon 12 gola, duke marrë gjithashtu thirrjen e tij të parë me kombëtaren kanadeze në qershor 2021, pasi kishte luajtur vetëm disa muaj ndeshje kualifikuese me përzgjedhjen olimpike. Përpara. Një lojtar shumë i shpejtë, i aftë në situata ballë për ballë dhe me një shpirt të madh sakrifice, Buchanan spikat edhe falë paraqitjeve të tij në Gold Cup 2021, ku arriti në gjysmëfinale me Kanadanë, ndeshje në të cilën ai shënoi golin e parë për kombëtaren.

Ai mbërriti në Evropë në janar 2022, në Club Brugge: në Belgjikë ai fitoi kampionatin në sezonin 2021/22, bëri debutimin e tij në Champions League dhe fitoi një thirrje në Kupën e Botës në Katar, një turne historik për Kanadanë, i munguar në kampionatin botëror që nga viti 1986.

Anësor, mbrojtës i krahut, mbrojtës i krahut, djathtas dhe majtas: Buchanan ka mbuluar shumë role në karrierën e tij. Fleksibilitet dhe një etikë e madhe pune: Tajon i vogël u rrit shpejt dhe tani është gati të bëhet lojtari i parë kanadez që do të dalë në fushë në Serie A.

Një udhëtim shumë i gjatë, i cili filloi në Brampton dhe e çoi Buchanan në Milano: aventura e Nerazzurrëve të Tajonit sapo ka filluar.”