Me një shënim të botuar në faqen e saj të internetit, Inter njoftoi se ka fituar përfundimisht shfaqjet sportive të Andrea Pinamonti (1999) nga Genoa. Sulmuesi, i lindur në 1999, ka me 5 paraqitje në Ekipin e Parë me fanellën e Interit. Sezonin e kaluar ai veshi fanellën e Genoa me 32 paraqitje dhe 5 gola në Serie A, 2 paraqitje dhe 2 gola në Kupën e Italisë.

Sipas portaleve sportive Interi ka paguar 8 milionë euro për teserën e tij dhe italiani ka firmosur një kontratë katërvjeçare me pagë 2 milionë euro në sezon.