Jakub Jankto (1996) është transferuar zyrtarisht nga SampdoriaGetafe pas 3 vitesh me Blucerchiati.

Mesfushori i majtë nga Republika Çeke ka nënshkruar me Getafen në La Liga një kontratë deri në 30 qershor 2025.

Sampdoria ka njoftuar zyrtarisht transferimin dhe do të mbledhë 6 milionë euro nga shitja e 25-vjeçarit, i cili mbërriti në 2018.

Jankto kaloi një sezon në huazim me Sampdorian para se të përfundonte një lëvizje të përhershme në korrik 2019 për një raport prej 14.5 milionë eurosh nga Udinese.

Jankto do të veshë fanellën me numrin 16 te Getafe.