Juventusi ka njoftuar nënshkrimin me sulmuesin anësor Angel Di Maria(1988) lojtar që ka nevojë për pak prezantim.

Argjentinasi vjen si transferim i lirë me parametër zero pasi i mbaroi kontrata me PSG-në.

Sulmuesi ka nënshkruar një kontratë një vjeçare deri më 30 qershor 2023 me pagë 7 milionë euro në sezon me opsion edhe për një vit tjetër.

Di Maria do të veshë fanellën me numrin 22 për klubin italian.

Një sulmues i klasit botëror, i aftë për të shënuar gola të jashtëzakonshëm, por edhe i aftë të koordinojë të gjithë vijën e parë, duke i dërguar shpesh shokët e tij në portë.

Vitet e fundit në Champions League, me 22 gola dhe 32 asistime, ai ka marrë më shumë gola se çdo lojtar tjetër.

Një kampion me medalje fituese për ta dëshmuar këtë, fitoi fillimisht te Benfica, më pas te Real Madridi dhe së fundmi te PSG.

Një shtyllë e ekipit kombëtar të Argjentinës, ai fitoi një medalje të artë olimpike në Pekin në 2008 dhe një Copa America në 2021 me Albiceleste.

Ai është një nga lojtarët që ka shënuar më shumë gola në pesë ligat më të mira të Evropës që nga fillimi i dekadës.  131 asistimet e tij e lënë atë pas Thomas Müller me 149 dhe Lionel Messi me 174.

Duke vrapuar poshtë e lartë krahut, ai e bën topin të këndojë, duke i kthyer mbrojtësit brenda-jashtë me shpejtësinë e tij të rrufeshme dhe kthesën e këmbës, duke e ngritur nivelin e cilësisë në krahun e majtë në atë të poezisë së pastër, duke magjepsur sa herë që ndez lojën me një magji-  flash detyruese e aftësisë.

Asnjëherë nuk di të përmbahet, ai i jep gjithçka që ka: talent, përshpejtim, mundim, angazhim, klas, karizëm dhe sigurisht, zemër, siç i tregon botës sa herë që feston.