Klubi i Futbollit Wigan Athletic është i kënaqur të konfirmojë emërimin e Kolo Touré si trajner i ri i ekipit të parë të klubit.

Kolo Touré mbërrin te Wigan me një marrëveshje trevjeçare e gjysmë deri më 30 qershor 2026 nga Leicester City, ku ai funksiononte si trajner i ekipit të parë si pjesë e stafit stërvitor të Brendan Rodgers.

Pasi ka luajtur nën drejtimin dhe duke mësuar nga menaxherët elitë gjatë karrierës së tij nga lojtarë si Arsène Wenger, Roberto Mancini, Jürgen Klopp dhe Brendan Rodgers – si dhe vite të tëra në ligën më të mirë, përvojë si trajner evropian dhe ndërkombëtar – Touré tani do të fokusohet në karrierën e tij menaxheriale. në nivelin e ekipit të parë.

Gjithashtu në Latics do të mbërrijnë Kevin Betsy dhe Ashvir Johal, të dy do t’i bashkohen stafit stërvitor të Klubit të Futbollit që përfshin Rob Kelly – i cili ka pranuar të vazhdojë në rolin e tij si Asistent Trajner.

Të tre tani do të fluturojnë për në Turqi për t’u takuar me Ekipin e Parë, i cili aktualisht është në një kamp stërvitor në mes të sezonit, pasi Kolo, lojtari i dytë më i madh në historinë e Bregut të Fildishtë, do të përpiqet të zbatojë filozofinë e tij. dhe idetë për mjedisin e ekipit të parë.

Ndeshja e parë e Touré në krye të Wigan Athletic do të jetë jashtë në The Den, duke u përballur me Millwall të shtunën më 10 dhjetor  e vlefshme për Championship.

Duke komentuar emërimin e Kolo, shefi ekzekutiv Malachy Brannigan tha:

“Ne jemi të kënaqur që Kolo është bërë menaxheri i ri i Wigan Athletic Football Club dhe Bordi është i kënaqur që ai është njeriu që na çon përpara. Ne morëm një kalibër të lartë të aplikantëve për punën e menaxherit në javët e fundit, në një proces shumë të plotë rekrutimi ndërsa kërkuam të emëronim personin e duhur për këtë rol. Që nga bisedat më të hershme që patëm me Kolo, ishte e qartë për ne se ai kishte pranuar menjëherë vlerat e Klubit – me entuziazmin, njohuritë dhe dëshirën e tij të madhe për të punuar dhe për të qenë pjesë e Wigan Athletic që shkëlqen gjatë gjithë procesit. Nuk ka dyshim se ky është një emërim emocionues për Klubin e Futbollit. Kolo është një menaxher që dëshiron të luajë një markë pozitive të futbollit dhe do të përpiqet çdo ditë për ta bërë klubin më të fortë. Puna fillon menjëherë me skuadrën e parë, pasi sezoni është vetëm disa javë larg rifillimit. Si Bord Drejtues, ne mezi presim të punojmë ngushtë me Kolo dhe ekipin e tij ndërsa puna fillon kolektivisht për të krijuar Wigan Athletic si një klub kampionati. Jam i sigurt se të gjithë mbështetësit e Latics do të qëndrojnë pas emërimit të Kolo Touré, do t’i japin mbështetjen e tyre stafit dhe lojtarëve, pasi Klubi i Futbollit fillon një epokë të re, emocionuese duke filluar në Millwall më 10 dhjetor.”

Duke komentuar emërimin e tij si trajner i Wigan Athletic, Kolo Touré tha:

“Unë do të doja të falënderoja të gjithë tifozët, lojtarët dhe stafin e klubit të futbollit Leicester City, Aiyawatt Srivaddhanaprabha, Susan Whelan, Jon Rudkin dhe natyrisht Brendan Rodgers që më bënë të ndihem kaq i mirëpritur për kaq shumë vite. Përvojat që kam grumbulluar nën drejtimin e Brendan Rodgers kanë qenë të paçmueshme dhe jam i sigurt se do të më ndihmojnë në këtë kapitull të ardhshëm të karrierës sime.

Jam jashtëzakonisht krenar që jam emëruar menaxher i Wigan Athletic. Wigan Athletic është një klub i madh me tifozë jashtëzakonisht të pasionuar. Së bashku, ne mund të vazhdojmë të bëjmë hapat e duhur përpara. Jam i emocionuar të punoj me këtë grup të talentuar lojtarësh dhe stafi, dhe mezi pres me padurim kohën time përpara.”