Leeds United ka njoftuar nënshkrimin e mesfushorit amerikan Tyler Adams (1999) nga skuadra gjermane e Bundesligës, RB Leipzig duke paguar 15 milionë stërlina (17 milionë euro)

Futbollisti i përfaqësueses së SHBA-së ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare në Elland Road, e cila do të zgjasë deri në 30 qershor 2027.

Adams e filloi karrierën e tij me New York Red Bulls dhe iu dha debutimi i tij në MLS nga trajneri i atëhershëm Jesse Marsch në prill 2016, kundër San Jose Earthquakes.

Ai fitoi ndeshjen e tij të parë me USA në nëntor 2017 kundër Portugalisë dhe që atëherë ka bërë edhe 29 paraqitje të tjera për vendin e tij, duke shënuar 1 gol.

Në New York Red Bulls, Adams ndihmoi klubin të fitonte MLS Supporters’ Shield dhe ai bëri gjithsej 74 paraqitje në të gjitha garat, përpara se të rrëmbehej nga RB Leipzig në janar 2019.

Në gjysmën e dytë të sezonit 2019/20, mesfushori mbrojtës bëri debutimin e tij në UEFA Champions League kundër Tottenham Hotspur.  Skuadra gjermane vazhdoi të përfundojë e treta në Bundesligë dhe arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Sezonin e ardhshëm, ai u paraqit 37 herë në të gjitha garat, me RB Leipzig që përfundoi si nënkampion në Bundesligë.

Në fillim të sezonit të kaluar, Adams u ribashkua me Marsch kur u emërua trajner i RB Leipzig dhe ai kishte një rol kyç për të luajtur në zemër të mesfushës pasi RB Leipzig fitoi Kupën e Gjermanisë për herë të parë në historinë e klubit.  .

Ai tani largohet nga Red Bull Arena pasi ka bërë gjithsej 103 paraqitje gjatë qëndrimit të tij dyvjeçar e gjysmë në klubin gjerman dhe sërish lidhet me Marsch, së bashku me bashkëlojtarin e tij ndërkombëtar në SHBA, Brenden Aaronson.

Adams bëhet nënshkrimi i pestë i Leeds në afatin kalimtar të verës pas ardhjes së Aaronson, Darko Gyabi, Rasmus Kristensen dhe Marc Roca.