Leeds United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Max Wober (1998) nga skuadra austriake Red Bull Salzburg për 12 milionë euro.

Qendërmbrojtësi 24-vjeçar bëhet nënshkrimi i parë i klubit në afatin kalimtar të janarit dhe ai ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare e gjysmë në Elland Road, e cila zgjat deri në verën e vitit 2027.

Një ndërkombëtar austriak me 13 paraqitje në emër të tij, Wober mund të operojë si në krahun e majtë ashtu edhe në qendërmbrojtës.

Duke kaluar në radhët e Rapid Vjenës, ai bëri 24 paraqitje për klubin në Bundesligën austriake, Kupën e Austrisë dhe UEFA Europa League, përpara se të tërhiqej nga gjigantët holandezë Ajax në gusht 2017 dhe iu dha debutimi i tij ndërkombëtar më vonë atë vit.

Ai bëri 16 paraqitje për skuadrën e Amsterdamit gjatë sezonit 2018/19, në të cilën ata fituan dyfishin e ligës dhe kupës, përpara se të ndaheshin nga skuadra spanjolle Sevilla në janar 2019 në huazim, me një blerje të detyrueshme në fund të sezonit.

Aktiviteti i Wober në Sevilla përfundoi pas tetë muajsh, kur Jesse Marsch, kryetrajneri i Red Bull Salzburgut e bëri atë nënshkrimin më të shtrenjtë të Bundesligës austriake në gusht 2019.

Gjatë tre viteve e gjysmë të fundit në Red Bull Arena, Wober ka fituar dyfishin e Ligës dhe Kupës Austriake tre herë radhazi.

Në përgjithësi në Salzburg, ai bëri 125 paraqitje, duke shënuar nëntë gola, duke përfshirë një në fitoren e vitit të kaluar në finalen e Kupës së Austrisë kundër SV Ried.

Ai tani lidhet sërish me trajnerin Marsch në Leeds, së bashku me ish-shokët e tij të skuadrës në Red Bull Salzburg, Brenden Aaronson dhe Rasmus Kristensen.

Wober do të veshë fanellën me numrin 39 gjatë kohës së tij në Leeds dhe mund të paraqitet për herë të parë në ndeshjen e raundit të tretë të FA Cup të së dielës në Cardiff City.