Leeds United është i kënaqur të konfirmojë datën e fundit të transferimit të nënshkrimit të italianit Wilfried Gnonto.

Sulmuesi bashkohet me bardhezinjtë nga kampionët e Superligës zvicerane FC Zurich, për një tarifë 4.5 milionë euro.

Ai ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare me Elland Road, e cila do të zgjasë deri në 30 qershor 2027.

Një produkt i Akademisë së Interit, Gnonto kaloi tetë vjet me veshjen e San Siro përpara se të transferohej në Cyrih në 2020.

Ai bëri 26 paraqitje gjatë sezonit 2020/21, përpara se të ndihmonte në largimin e Zurichut për titullin e parë të Superligës zvicerane në 13 vjet sezonin e kaluar, duke shënuar 10 gola dhe duke dhënë pesë asistime.

Paraqitjet e 18-vjeçarit nuk kaluan pa u vënë re nga trajneri i Italisë, Roberto Mancini, i cili i dha atij ndeshjen e parë kundër Gjermanisë në Ligën e Kombeve të UEFA-s në qershor 2022.

Më pas ai vazhdoi të shënonte golin e tij të parë për vendin e tij në ndeshjen e kundërt kundër Gjermanisë, duke u bërë golashënuesi më i ri i Italisë ndonjëherë në këtë proces, duke thyer një rekord që kishte qëndruar që nga viti 1958.

Gnonto mbërrin në Elland Road pasi ka bërë 74 paraqitje në të gjitha garat për Cyrihun, së bashku me katër paraqitje për Italinë.

Ai bëhet nënshkrimi i nëntë i verës i klubit, pas ardhjes së Brenden Aaronson, Tyler Adams, Darko Gyabi, Rasmus Kristensen, Sonny Perkins, Joel Robles, Marc Roca dhe Luis Sinisterra.