Leeds United njoftoi nënshkrimin e sulmuesit Georginio Rutter (2002) për një tarifë rekord transferimi të klubit, subjekt i lejes ndërkombëtare.

Francezi i bashkohet bardhezinjve nga skuadra gjermane e Bundesligës TSG 1899 Hoffenheim për 28 milionë euro.

Pasi kaloi me sukses testet mjekësore, Rutter nënshkroi një marrëveshje afatgjatë pesëvjeçare e gjysmë në Elland Road, me kontratën e tij deri në 30 qershor 2028.

Francezi bëri përparimin e tij me Stade Rennais, duke bërë debutimin e tij në moshën 18 vjeç, në një fitore 3-0 ndaj AS Saint-Étienne në Ligue 1 në shtator 2020. Goli i tij i parë profesional erdhi në UEFA Champions League në dhjetor të të njëjtit vit, kur ai gjeti rrjetën kundër Sevillas.

Më 1 shkurt 2021, Rutter përfundoi një transferim në ditën e afatit të transferimit në Hoffenheim me skuadrën gjermane të etur për të marrë shërbimet e tij. Ai bëri debutimin e tij për Blues në UEFA Europa League kundër Molde FK dhe shënoi golin e tij të parë për klubin në daljen e tij të parë në Bundesligë, një fitore 4-0 ndaj Werder Bremenit. Në total, gjatë kohës së tij në Gjermani, Rutter bëri 64 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar 11 gola dhe duke dhënë 11 asistime.

Sulmuesi është gjithashtu një ndërkombëtar francez i të rinjve dhe ka bërë 58 ndeshje nga niveli U-15 deri në U-21. Ai mori debutimin e tij U-21 për Francën në mars 2022, me të cilin ai ka katër paraqitje dhe ka luajtur së bashku me portierin e bardhezinjve, Illan Meslier.

Rutter nuk ka të drejtë të luajë në ndeshjen përsëritëse të raundit të tretë të Emirates FA Cup të së mërkurës me Cardiff City, por do t’i prezantohet turmës përpara fillimit në Elland Road. Ai mund të bëjë debutimin e tij me bardhezinjtë në ndeshjen e së dielës së ardhshme në Premier League me Brentford.Sulmuesi bëhet nënshkrimi i dytë i Leeds në afatin kalimtar të janarit, pas ardhjes së Max Wober dhe ai do të veshë fanellën me numrin 24.

Rutter foli për kënaqësinë e tij që u zhvendos në Elland Road dhe mezi pret të shkojë në West Yorkshire.

Jam shumë i lumtur që jam këtu. Premier League është liga më e mirë në futboll dhe me Leeds shpresoj që pjesa tjetër e këtij sezoni të shkojë mirë. Do të jap energjinë time për klubin, jam shumë energjik dhe driblimi është gjëja ime e preferuar për të bërë në fushë. Para se të vija këtu, Illan Meslier më tha se Leeds ishte një familje e vërtetë. Futbolli është për tifozët, ata janë shumë të rëndësishëm për klubin dhe unë dua të jap energji për tifozët në stadium.”, – deklaroi Rutter.