Leicester City plotëson nënshkrimin e brazilianit Tetê (2000) në huazim deri në fundin e sezonit.

Mateus Cardoso Lemos Martins i nohur si Tetê i bashkohet dhelprave pas një magjie me klubin francez Lyon, të cilit iu bashkua në mars 2022 pas pezullimit të kontratës së tij me Shakhtar Donetsk.

Sulmuesi anësor aktualisht pritet të kthehet në Shakhtar1 korrik 2023.

Ai luajti 30 herë në të gjitha garat për Lyon dhe tani do të shtojë opsione të tjera sulmuese në skuadrën e Brendan Rodgers gjatë gjysmës së dytë të sezonit 2022/23.

Duke folur për LCFC TV, ai tha:

“Jam shumë i lumtur që jam këtu. Kam parë fushën dhe stadiumin, është i bukur dhe tashmë mund ta imagjinoj se si do të jetë me shumë tifozë.  Shpresoj të shënoj shumë gola dhe të jap shumë asistime. Shpresoj se të gjithë do të jenë të lumtur kur më shohin të luaj, jam i lumtur që jam dhelpër.”

I lindur në Alvorada, Brazil, Mateus Cardoso Lemos Martins iu bashkua akademisë së të rinjve të Gremio në 2008 dhe kaloi më shumë se një dekadë me klubin.

Asnjë brazilian nuk ka luajtur ndonjëherë për Dhelprat para ardhjes së Tetê.

Paraqitjet e tij në atdheun e tij tërhoqën interesin e Shakhtar Donetsk dhe ai u transferua në Premier League të Ukrainës në shkurt 2019 për 15 milionë euro.

Tetê u vendos shpejt si një nga lojtarët e shquar në ligën më të lartë të Ukrainës, ndërsa bëri përshtypje në Ligën e Kampionëve të UEFA-s, ku shënoi në fitoren e paharrueshme 3-2 të Shakhtarit në Real Madrid në tetor 2020.

Në mars 2022, FIFA miratoi një vendim që u mundësonte të gjithë lojtarëve të huaj me bazë në Ukrainë të pezullonin kontratat e tyre, pas së cilës Tetê iu bashkua Lyonit.  Ai ka bërë 17 paraqitje në Ligue 1 këtë sezon, duke shënuar gjashtë herë dhe duke regjistruar tre asistime.

Në nivel ndërkombëtar, Tetê ka përfaqësuar ekipet e Brazilit U-20 dhe U-23 dhe është paraqitur në Kampionatin U-20 të Amerikës së Jugut 2019.

Ai tani do të lidhet me shokët e tij të skuadrës në Leicester City përpara ndeshjes së tyre në Premier League jashtë në Aston Villa të shtunën më 4 shkurt (3 pasdite fillimi).

Tetê do të veshë fanellën me numër 37 për Dhelprat.