RB Leipzig ka nënshkruar me qendërmbrojtësin Abdou Diallo (1996) në një marrëveshje huazimi një vjeçare nga gjiganti francez Paris Saint-Germain për 1.5 milionë euro.  Qendërmbrojtësi do të jetë me Red Bulls deri në verën e vitit 2023.

Lojtari i lindur në Francë por që luan për Senegalin, erdhi nga radhët e AS Moncao, ku ai fitoi përvojën e tij të parë profesionale.  Më pas ai siguroi një lëvizje huazimi te skuadra belge Zulte Waregem, përpara se të transferohej te Mainz 05 në korrik 2017. Pas një sezoni dhe 30 ndeshjesh për FSV, mbrojtësi iu bashkua Borussia Dortmundit, ku luajti 38 ndeshje.  Më pas ai u transferua te PSG në 2019.

26-vjeçari ka fituar nëntë tituj vendas në Paris, duke përfshirë dyshe të ligës dhe kupës në 2019/20 dhe 2020/21.  Ai ishte gjithashtu në skuadrën për finalen e UEFA Champions League 2020 kundër FC Bayern.

Ai ishte pjesë e skuadrës së PSG-së që mundi RB Leipzig 1-0 në fazën e grupeve të UEFA Champions League 2020/21.  Ai gjithashtu luajti kundër RBL për Mainz dhe Borussia Dortmund. 

Abdou Diallo luajti për Francën nga U16 deri në U21, por vendosi të përfaqësojë Senegalin si profesionist.  Ai bëri debutimin e tij për vendin më 26 mars 2021.

Në shkurt 2022, ai fitoi Kupën e Kombeve të Afrikës me Senegalin dhe luajti të shtatë ndeshjet për vendin e tij.  Ai shënoi në fitoren 3-1 ndaj Burkina Fasos në gjysmëfinale dhe e shndërroi me sukses penalltinë e tij në finale kundër Egjiptit.

CHRISTOPHER VIVELL, DREJTOR TEKNIK: “Pas dëmtimit dhe pushimit afatgjatë për Lukas Klostermann, ishte e qartë se ne duhej të bënim diçka për të forcuar mbrojtjen.  Në Abdou Diallo ne kemi arritur të nënshkruajmë me një lojtar i cili, përveç që mund të luajë të tre pozicionet në një treshe mbrojtëse, mund të luajë edhe mbrojtës të majtë.  Abdou është i fortë në duele dhe në drejtimin e topit, i shpejtë, i mirë në ndërtim dhe sjell shumë përvojë me vete.  Ai është një personazh i shkëlqyer, kështu që do të mund të integrohet shpejt në ekip.  Me nënshkrimin e tij tani kemi një skuadër vërtet të ekuilibruar në të gjitha fushat e fushës.”

FLORIAN SCHOLZ, DREJTOR TREGTAR PËR SPORTIN: Në përgjithësi, ne po shikojmë prapa në një dritare të suksesshme transferimi sipas këndvështrimit tonë, si nga perspektiva sportive ashtu edhe nga ajo ekonomike.  Me zgjatjet e kontratave tona, si dhe transfertat hyrëse dhe dalëse, ne kemi punuar drejt dhe zbatuar synimet tona të kombinuara.  Me nënshkrimin e Abdou Diallo, ne jemi tashmë të përgatitur për t’u marrë me javët e shumta intensive të lojërave të shumta në tre gara.  Abdou e njeh Bundesligën që nga koha e tij në Mainz dhe Dortmund dhe do të jetë në gjendje të integrohet shpejt.  Jemi optimistë se do të arrijmë të arrijmë objektivat tona me këtë ekip dhe cilësinë që kemi”.

ABDOU DIALLO: Unë e njoh mirë RB Leipzig dhe filozofinë e lojës së klubit nga ndeshjet kundër tyre me Mainz, Dortmund dhe PSG.  Mezi pres të bëhem pjesë e një skuadre tashmë të fortë dhe tani të jem në gjendje të dal në Red Bull Arena me një fanellë RBL.  Është mirë të kthehem në Bundesligë.  RB Leipzig ka ambicie të mëdha dhe shumë potencial – një sfidë e madhe dhe një sezon emocionues është përpara si për mua ashtu edhe për ne.”

PROFILI – ABDOU DIALLO:

 • Emri: Abdou Diallo
 • Data e lindjes: 4 maj 1996
 • Vendi i lindjes: Tours, Francë
 • Mosha: 26
 • Kombëtarja: Senegali
 • Këmba më e fortë: e majta
 • Lartësia: 1.87 metra
 • Pozicioni: qendërmbrojtës

STATISTIKAT:

 • Ligue 1: 60 ndeshje |  3 asistime Coupe de France 12 ndeshje
 • UEFA Champions League: 21 ndeshje |  1 asist
 • Bundesliga: 55 ndeshje |  3 gola |  3 asistime
 • DFB-Pokal: 6 lojëra |  1 gol
 • Kombëtarja e Senegalit: 17 ndeshje |  2 gola | 1 asist
 • Skuadrat franceze të të rinjve: 61 ndeshje |  3 gola

NDARJA SIPAS KLUBEVE:

 • Paris Saint-German: 75 ndeshje |  4 asistime
 • Borussia Dortmund: 38 ndeshje |  1 gol |  1 asist
 • SV Zulte Waregem: 35 ndeshje |  3 gola|  1 asist
 • 1. FSV Mainz 05: 30 ndeshje |  3 gola |  3 asistime
 • AS Monaco: 19 ndeshje |  1 asist

KARRIERË:

 • nga 09/2022: RB Leipzig
 • 07/2019 deri më 09/2022: Paris Saint-Germain
 • 07/2018 deri më 07/2019: Borussia Dortmund
 • 07/2017 deri më 07/2018: 1. FSV Mainz 05
 • 06/2016 deri në 07/2017: AS Monaco
 • 07/2015 deri në 06/2016: SV Zulte Waregem (HUAZIM)
 • 07/2014 deri në 07/2015: AS Monaco
 • Të rinjtë: AS Monaco

TROFETË:

 • Kupa e Kombeve Afrikane me Senegalin (2022)
 • Fitues i Ligue 1 me PSG (2019/20 dhe 2021/22) dhe Monaco (2016/17)
 • Fituesi i Kupës së Francës (2019/20, 2020/21) me PSG-në
 • Superkupa e Francës (2019/20, 2020/21, 2022/23) me PSG
 • Kupa e Ligës së Francës (2019/20) me PSG