Dy ditë para përfundimit të fazës aktuale të transferimeve, RB Leipzig mund të njoftojë nënshkrimin e dhjetë të ri për këtë sezon. Christopher Lenz (1994) po kalon nga Eintracht Frankfurt te Red Bulls për 1 milionë euro. Ai do të marrë një kontratë njëvjeçare deri në vitin 2024, duke përfshirë një opsion për një vit tjetër dhe fanellën numër 3.

Lojtari 28-vjeçar me këmbë të majtë kryesisht luan në pozicionin e krahut të majtë dhe mund të vendoset opsionalisht në mesfushën e majtë ose në mbrojtjen qendrore.

MAX EBERL (DREJTOR MENAXHER SPORT RB LEIPZIG)

“Duke nënshkruar me Christopher Lenz, ne ishim në gjendje të mbyllnim shumë mirë hendekun e fundit të mbetur në skuadër dhe të gjenim alternativën e rëndësishme në krahun e majtë. Chris ka bërë përparim të madh gjatë viteve të fundit, sjell shumë përvojë dhe një mentalitet të madh në tryezë.

Ai mund të luajë në një mbrojtje me katër, tre ose pesë lojtarë. Ai është një lojtar i fortë, i përkushtuar – i fortë në vrapim dhe goditje dhe shumë i zhgënjyer kur bëhet fjalë për punën në mbrojtje. Me nënshkrimin e Chris, ne tani kemi të paktën dy persona në të gjitha pozicionet dhe për këtë arsye kemi përfunduar planifikimin e skuadrës në anën e hyrjes.”

Mbërritja e re CHRISTOPHER LENZ

“Jam shumë i lumtur që jam me RB Leipzig dhe një nga klubet më të mira në Bundesligë. Gjëja më e rëndësishme tani është që të mësohem shpejt me të – dhe do të doja të filloja menjëherë në fushë. Ne kemi planifikuar shumë për këtë sezon dhe unë dua të bëj pjesën time për të siguruar që ne të arrijmë objektivat tona.”

PROFILI I SHKURTËR

 • Emri: Christopher Lenz
 • Data e lindjes: 22 shtator 1994
 • Vendi i lindjes: Berlin
 • Mosha: 28 vjeç
 • Kombësia: Gjermani
 • këmbë e fortë: majtas
 • Lartësia: 1.81 metra
 • Pozicioni: Mbrojtësi i majtë
 • Numri i fanellës: 3

ISH KLUBET

 • nga 08/2023: RB Leipzig
 • 07/2021 deri në 08/2023: Eintracht Frankfurt
 • 07/2018 deri më 06/2021: 1. FC Union Berlin
 • 01/2017 deri në 06/2018: Holstein Kiel (huazim)
 • 07/2016 deri më 12/2016: 1. FC Union Berlin
 • 09/2012 deri më 06/2016: Borussia Mönchengladbach II

TË DHËNAT E PERFORMANCËS

 • Bundesliga: 93 ndeshje | 10 shabllone
 • Kupa DFB: 13 ndeshje | 1 gol | 1 shabllon
 • UEFA Champions League: 5 ndeshje
 • UEFA Europa League: 5 ndeshje
 • Skuadra e DFB: 10 U19 dhe 2 U18 ndërkombëtare për Gjermaninë