RB Leipzig ka siguruar një transferim të lartë përpara sezonit të ri të Bundesligës.

Pas ndeshjes së Superkupës klubi ka kënaqësinë të njoftojë nënshkrimin e David Raum (1998).

Mbrojtësi i majtë bashkohet nga TSG 1899 Hoffenheim me efekt të menjëhershëm për 26 milionë euro.

Futbollisti gjerman nënshkroi një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027. 


Futbollist që luan me këmbën e majtë, Raum operon në krahun e majtë ose si anësor ose mbrojtës i krahut.

Raum përparoi në radhët e të rinjve në SpVgg Greuther Fürth dhe bëri debutimin e tij profesional në klub si dhe 18-vjeçar, duke hyrë si zëvendësues në minutën e 75-të në ndeshjen jashtë fushe të Fürth-it kundër Mynihut 1860 në 2. Bundesliga.

Mbrojtësi vazhdoi me 55 paraqitje në kategorinë e dytë përgjatë tre sezoneve në vijim, përpara se të bëhej pjesë kyçe e skuadrës së tij në sezonin 2020/21, duke shënuar 1 gol dhe duke regjistruar 15 asiste.  Sezoni i tij mbresëlënës u shpërblye me një lëvizje te Hoffenheim në verën e vitit 2021. Raum shënoi 3 gola dhe regjistroi 13 asiste (i katërti më i miri në ligë) në sezonin e tij të parë në ligën më të mirë.

Pas njëmbëdhjetë paraqitjesh në ekipet e Gjermanisë U19 dhe U20, Raum debutoi për ekipin U21 më 20 nëntor 2020 në një fitore 2-1 ndaj Uellsit.  Mbrojtësi i krahut gjithashtu fitoi Kampionatin Evropian U21 në verën e 2021 dhe përfaqësoi vendin e tij në Lojërat Olimpike në Tokio.

Raum bëri debutimin e tij të plotë ndërkombëtar për Gjermaninë në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 6-0 kundër Armenisë dhe që atëherë është vendosur si lojtar i rregullt në skuadrën e Hansi Flick, duke bërë nëntë ndeshje të plota për vendin e tij.

Florian Schloz, drejtori sportiv deklaroi:
“Ne jemi vërtet të kënaqur që kemi nënshkruar me David Raum. Ky është një nënshkrim fantastik për ne.  Pavarësisht disa ofertave nga diku tjetër, David zgjodhi RB Leipzig dhe ne ishim në gjendje të mposhtim një numër klubesh.  Ai është një ndërkombëtar i Gjermanisë dhe si lojtar i ri, përshtatet në mënyrë të përkryer me filozofinë e klubit.  Nënshkrimi i tij është një tjetër shenjë e rëndësishme e synimeve tona për të arritur Ligën e Kampionëve dhe për t’u zhvilluar vazhdimisht si klub”.

Christopher Vivell, drejtor teknik , deklaroi:
“David Raum e forcon skuadrën tonë edhe më shumë.  Ai mund të luajë në të gjitha pozicionet poshtë krahut të majtë dhe gjithashtu mund të operojë në të djathtë, gjë që na jep më shumë shkathtësi në lojën tonë të gjerë.  David është zhvilluar shkëlqyeshëm në dy vitet e fundit dhe është vendosur si lojtar i rregullt për klubin dhe vendin gjatë sezonit të tij të parë në Bundesligë.  Përveç shpejtësisë, stilit dinamik dhe kërcënimit të golit, ne duam të përdorim aftësinë e tij për të krijuar gola, sepse ai është një sulmues i shkëlqyer i topit dhe është jashtëzakonisht i rrezikshëm nga goditjet e vendosura dhe krosimet.”

David Raum deklaroi:
Jam shumë i lumtur për kalimin tim te RB Leipzig.  Klubi bëri shumë përpjekje për të më sjellë këtu dhe diskutimet me trajnerin Domenico Tedesco, drejtuesin e klubit dhe drejtorin sportiv Oliver Mintzlaff më bindën shpejt se ardhja në Leipzig është absolutisht hapi i duhur për mua.  Unë jam duke lëvizur në një qytet të çmendur nga futbolli me një stadium fantastik dhe një klub që përfaqëson një futboll të suksesshëm dhe tërheqës.  RB Leipzig më jep mundësinë të luaj në Ligën e Kampionëve dhe më ofron kushte perfekte për t’u zhvilluar.  Mezi pres të njoh ekipin, të vendosem shpejt dhe të ndihmoj shokët e mi në fushë.”

Skeda e David Raum:

 • Emri: David Raum
 • Data e lindjes: 22 prill 1998 (Nürnberg)
 • Mosha: 24 vjeç
 • Kombësia: Gjermani
 • Këmba më e fortë: e majta
 • Numri i këmishës: 22
 • Lartësia: 1.80 metra
 • Pesha: 75 kg
 • Pozicioni: mbrojtës i majtë/mbrojtës qendror/mesfushor i majtë

STATISTIKAT E KARRIERËS:

 • Bundesliga: 32 ndeshje |  3 gola |  13 asistime
 • Bundesliga 2: 94 ndeshje |  4 gola |  21 asistime
 • DFB-Pokal: 29 ndeshje |  2 gola
 • Ndërkombëtare: 9 lojëra |  2 asistime
 • Ndërkombëtare (të rinj): 22 ndeshje |  1 gol |  5 asistime

KLUBET:

 • Nga korriku 2022: RB Leipzig
 • 07/2021 deri në 07/2022: TSG 1899 Hoffenheim
 • 02/2017 deri më 06/2021: SpVgg Greuther Fürth
 • 01/2006 deri në 01/2017: SpVgg Greuther Fürth (të rinjtë)
 • 2002 deri më 12/2006: Tuspo Nürnberg (të rinjtë