LOSC njofton nënshkrimin e Samuel Umtiti, si lojtar i ri i LOSC. Mbrojtësi 29-vjeçar,ka ardhur si transferim i lirë dhe ka nënshkruar me klubin francez deri në 30 qershor 2025.

I lindur në Yaoundé, Kamerun, më 14 nëntor 1993, Samuel Umtiti iu bashkua Francës dhe Lyonit në moshën 2-vjeçare dhe filloi të luante futboll në FC Ménival, një klub në ligë n e 5-të të qytetit. Ai u pa në moshën 8-vjeçare nga Olympique Lyonnais ku filloi stërvitjen e tij, së pari në pozicione më sulmuese përpara se të vendosej në mbrojtjen qendrore.

Një lider i lindur, Samuel Umtiti mban rregullisht shiritin e kapitenit në ekipet e të rinjve. Më 8 janar 2012, në moshën 18-vjeçare, ai luajti ndeshjen e tij të parë profesionale, gjatë një finaleje të 32-të të Coupe de France. Do t’i duhet vetëm një javë që ai të bëjë startin e tij të parë në Ligue 1 kundër Montpellier. Sezoni 2012-2013 ishte ai i konfirmimit, me një titull të parë për Samuelin që fitoi Trophée des Champions kundër Montpellier. Ai gjithashtu filloi aventurën e tij të madhe evropiane duke marrë pjesë në ndeshjet e tij të para në UEFA Europa League, duke shënuar një gol të jashtëzakonshëm kundër Tottenhamit në raundin e 1/8-ve (1-2, 14/02/2013).

Me gjeneratën 93, ai fitoi Kupën e Botës U20 më 13 korrik 2013, titulli i parë i madh në karrierën e tij. Me Olympique Lyonnais, ai përjetoi të gjitha garat, UEFA Champions League, një çerekfinale të UEFA Europa League dhe shumë fushata evropiane. Një anëtar i Olympique Lyonnais, ai luajti ndeshjen e tij të 100-të në Ligue 1 në maj 2015, në moshën 21-vjeçare, kundër Girondins de Bordeaux. Si simbol i ndikimit dhe cilësive të tij njerëzore e mendore, ai mbajti shiritin e kapitenit në shtator 2015, kur nuk i kishte mbushur ende 22 vjet. Pas 170 ndeshjeve në të gjitha garat, ai nënshkroi më 30 qershor 2016 me FC Barcelona, ​​kampionët e fundit të Spanjës dhe u largua nga Olympique Lyonnais pas 14 vitesh në klub dhe 131 ndeshjeve të Ligës.

Në Barça, Samuel formon një varg të nivelit shumë të lartë me Gérard Pique. Rekordi i tij me klubin Blaugrana është një nga më të mirët në futbollin francez. Në 91 ndeshje, ai fitoi dy herë titullin kampionatin spanjoll (2018 dhe 2019), fitoi Kupën e Spanjës tre herë (2017, 2018, 2021), dy herë Superkupën (2016,2018) dhe arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. I huazuar vitin e kaluar te Lecce në Serie A, ai pati një sezon shumë të madh, duke kontribuar shumë në mirëmbajtjen e klubit italian.

Historia me fanellën blu të përfaqësueses së Francës nis shumë i ri për Samuelin. Ishte më 25 gusht 2009, në moshën 15-vjeçare, kundër Hungarisë në një ndeshje miqësore U17, kur ai nderoi përzgjedhjen e tij të parë për ekipin francez, përpara se të luante në të gjitha kategoritë kombëtare të të rinjve. Në vitin 2012, gjatë gjysmëfinales së Euro U19, ai shënoi dy gola kundër Spanjës. Anëtar kyç i mbrojtjes franceze dhe zëvendës kapiten i gjeneratës 93, ai mori pjesë në fitoren e të rinjve francezë në Kupën e Botës U20 dhe përfundoi duke u thirrur nga trajneri i ekipit France A, Didier Deschamps, për Euro 2016.

Titullar te Barça, ai bëhet edhe në skuadrën franceze ku Umtiti formon një dyshe plotësuese me Raphaël Varane. Prandaj është e natyrshme që ai të përzgjidhet për të marrë pjesë në Botërorin 2018 në Rusi. Më 10 korrik 2018, gjatë gjysmëfinales kundër Belgjikës, që do të shkruante legjendën e saj, francezi shënoi golin e fitores me kokë në shtyllën e afërt (1-0). Pesë ditë më vonë, ai u kurorëzua kampion bote me kombëtaren duke mposhtur Kroacinë 4-2. Për këtë titull të gdhendur përgjithmonë në kujtimet e tifozëve dhe futbollit francez, ai u dekorua me Legjionin e Nderit. Ai ka gjithsej 31 përzgjedhje në fanellën blu (4 gola).