Eintracht Frankfurt dhe Bayer 04 Leverkusen kanë arritur një marrëveshje për transferimin e argjentinasit Lucas Alario (1992) për 6 milionë euro.

Qendërsulmuesi ka nënshkruar një marrëveshje të vlefshme deri më 30 qershor 2025 në Frankfurt, pasi kishte regjistruar më parë 58 gola dhe 16 asiste në 164 paraqitje gjatë qëndrimit të tij pesëvjeçar në Leverkusen.

Në Bundesligë, Alario ka shënuar 42 herë në 126 paraqitje, duke i dhënë 29-vjeçarit një raport mesatar prej saktësisht 1 gol në çdo 3 ndeshje.

E njëjta gjë vlen edhe për kombëtaren e Argjentinës, ku ai ka goditur objektivin 3 herë në 9 ndeshje që nga debutimi i tij në vitin 2016.

Lojtari vendas i Tostado më parë lidhi këpucët e tij për Club Atlético Colón dhe River Plate përpara se të transferohej në Evropë.  Arritja e tij më e madhe deri më sot ishte me këtë të fundit, kampionët rekord në atdheun e tij, të cilin ai e ndihmoi të fitonte Copa Libertadores 2015, ekuivalenti i Amerikës së Jugut të UEFA Champions League.

Lucas Alario ka një përvojë të madhe dhe ka dëshmuar veten se është një lojtar i vërtetë i ekipit në Leverkusen. Gjatë viteve të fundit ai ka demonstruar rregullisht aftësitë e tij para portës dhe tashmë është i njohur me Bundesligën.  Me Lucas në sulm, ne jemi të pajisur mirë për sfidat e ardhshme në sezonin e ri.” , – tha anëtari i bordit të sportit Markus Krösche.