Lucas Moura (1992) është kthyer në Tricolor! São Paulo përfundoi këtë të mërkurë nënshkrimin e sulmuesit 30-vjeçar, si transferim i lirë i cili ishte te Tottenham deri në fund të sezonit të fundit evropian. Përforcimi vjen në klub me kontratë të vlefshme deri në 30 qershor 2023.

“Është një vorbull emocionesh, duket sikur qindarka ende nuk ka rënë. Vetëm duke kujtuar gjithçka kam jetuar këtu, duke parë që ka kaluar shumë kohë dhe jam kthyer, është shumë prekëse. Jam shumë i lumtur, është një moment i veçantë në karrierën time, për familjen time. Është vërtet shumë e veçantë për mua” , – ishin fjalët e para të Lucas.

Ky është një moment gëzimi i madh për të gjithë banorët e Sao Paulos. Djali u kthye në shtëpi. Përveçse një lojtar me cilësi të padiskutueshme, ai ka një karakter unik. Ne kishim një marrëdhënie të ngushtë dhe, edhe për këtë, kisha një siguri në kokën time se ai do të kthehej që në fillim të bisedave tona. Mirë se erdhe, Lucas”, – tha presidenti Julio Casares.

Në përpjekjen tonë të vazhdueshme për të forcuar skuadrën, ne jemi gjithmonë në vëzhgim për ata atletë që ndërtuan histori të bukura me fanellën e São Paulo dhe mbajnë një marrëdhënie dashurie me institucionin. Kështu ishte me Mirandën, e cila u rikthye për të qenë kampion me ne, me Callerin, që është një nga referencat tona, dhe tani me Lucas, që do t’i shtojë cilësinë e njohur këtij grupi tashmë konkurrues dhe gjithmonë të vendosur”, – shtoi drejtori i futbollit Carlos. Belmonte .

Marrëdhënia është shumë e fortë, jo vetëm me fansat, të cilët ishin shumë të rëndësishëm për rikthimin tim, por edhe me institucionin. Ata më trajtonin gjithmonë shumë mirë, me dashuri të madhe. E dija që ky moment do të vinte një ditë dhe të falënderoj shumë për mundin, për këtë dashuri. Kjo më bën më të rehatshëm të kthehem”, – shtoi Lucas.

Pasi shkëlqeu në bazë, me titullin e Copa São Paulo Júnior në 2010, Lucas luajti për ekipin kryesor të São Paulo midis 2010 dhe 2012, me 128 ndeshje, 70 fitore, 29 barazime dhe 29 humbje. Ai shënoi 33 gola, 26 asistime dhe titulli i CONMEBOL Sudamericana 2012, i fituar pikërisht në ndeshjen e tij lamtumire – kur shënoi një gol dhe i dha Osvaldos pasimin për të shënuar të tijën në fitoren 2-0 ndaj Tigre (ARG), në Morumbi.

Pothuajse 11 vjet më vonë, sulmuesi kthehet në klub për të kënaqur dy njerëz të veçantë nga São Paulo: djemtë e tij Miguel, pesë vjeç dhe Pedro, tre vjeç.

Kur u largova nga këtu, 11 vite më parë, nuk isha ende i martuar, nuk kisha fëmijë. Mezi pres t’ua tregoj. Kur ata lindën, i vesha një këmishë të São Paulo-s. Unë e ndjek gjithmonë klubin, gjithmonë përpiqem t’i shikoj ndeshjet, t’u tregoj se babai im ka nisur në këtë ekip, të transmetoj pasionin që kam për klubin. Pedro është akoma më i ri, ai nuk kupton shumë, por unë fola me Miguelin. I thashë: ‘Djalë, mendoj se babai do të kthehet në São Paulo. Dëshiron që babi të kthehet?’ Ai tha: po, dua?”, – përfundoi Lucas.