Luis Suarez (1987) kthehet në shtëpi te skuadra Nacional Montevideo, pas një aventure të gjatë në Evropë.

Këtë e ka bërë të ditur lojtari dhe klubi në rrjetet sociale, ku 35-vjeçar i rikthehet në klubin që e lansoi në futboll para 15 vitesh.

Tani po, zyrtarisht! Një krenari të kthehem dhe të veshi fanellën time në Nacional. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj, shihemi së shpejti”, – ka shkruar Suarez.

Po ashtu edhe klubi uruguaian ka zyrtarizuar rikthimin e sulmuesit.

Suarez ka luajtur për klube si Herennven, Ajax, Liverpool, Barcelona dhe Atletico Madrid.

Luis Alberto Suarez Díaz, lindur në Salto24 janar 1987. Ai ishte pjesë e stërvitjes së Nacional nga ku debutoi në vitin 2000, më 21 gusht 2004 do të zhvillonte ndeshjen e tij të parë miqësore  për të rriturit me ekipin e parë kundër Victoria Guimaraes. ku shënoi gol, ndeshja përfundoi baraz 2-2.

Debutimi zyrtar do të ishte për Copa Libertadores para qershorit më 3 maj 2005. I kompletuar me fanellën trengjyrësh 48 ndeshje, fitoi 26, barazoi 14 dhe humbi 8, duke kthyer 15 gola në ato, 3001 minuta.

Lucho Suarez ka shënuar 520 gola gjatë gjithë karrierës së tij në divizionin e parë, gjë që e bën atë golashënuesin më të mirë uruguajan në histori, duke lënë pas Fernando Morena, i cili shënoi gjithsej 455 gola për të gjitha ekipet deri në pensionimin e tij.