Real Betis ka konfirmuar nënshkrimin e Luiz Felipe (1997) në një deklaratë të klubit.  Qendërmbrojtësi italo-brazilian i është bashkuar Betisit si një transferim i lirë nga Lazio, duke nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare me Benito Villamarin që e merr atë deri në 30 qershor 2027.

Luiz Felipe Ramos Marchi (i lindur në Colina, Brazil, 22 mars 1997) filloi karrierën e tij në futboll në Ituano FC në vendin e tij të lindjes.

Më pas ai emigroi në Evropë për t’u bashkuar me ekipin italian Lazio2016Ai e kaloi sezonin e parë me klubin nga Qyteti i Përjetshëm në formë huazimi te Salernitana përpara se të kthehej dhe të vendosej në ekipin e parë të Lazios për sezonin vijues duke ëndruar pesë vite.

Luiz Felipe ka luajtur 152 ndeshje si profesionist në total, duke shënuar 3 gola dhe duke kontribuar me 5 asiste.

Ai përfaqësoi kombëtaren e Brazilit në nivelet U20 dhe U23, por u thirr në kombëtaren e Italisë nga Roberto Mancini kohët e fundit.

Betis dëshiron të vazhdojë të përparojë. Ai përfundoi një vend të pestë shumë mbresëlënës në La Liga nën drejtimin e Manuel Pellegrinit në sezonin 2021/22 dhe dëshiron të ndërtojë mbi këtë në sezonin e ardhshëm, sfidën për Ligën e Kampionëve dhe shkuarja thellë në Evropë është e rëndësishme.