Ekipi që sapo u ngjit në Premier League, Luton Town prezanton ardhjen e gjashtë të verës, një blerje e përhershme nga Wolverhampton, anglezi Ryan Giles (2000) për 5 milionë stërlina (5.85 milionë euro).

Një mbrojtës i majtë që krijoi më shumë gola dhe raste në kampionat sezonin e kaluar se çdo tjetër që kishte luajtur në vijën e pasme dhe 11 asistimet e tij e ndihmuan Middlesbrough-un të arrinte në play-off.

“Kam arritur pikën që në moshën time që kam pasur shumë huazime dhe ndjej se ato përvoja më kanë bërë lojtarin dhe njeriun që jam sot. Tani ky është një drejtim tjetër, një fillim i ri, një kapitull i ri.
I jam mirënjohës Robit që më dha shijen time të parë të futbollit të meshkujve dhe tani me mundësinë për të punuar sërish me të, veçanërisht në Premier League, është një mundësi fantastike.
Unë lulëzoj duke krijuar shanse dhe mezi pres të njoh shokët e skuadrës dhe të largoj tifozët nga vendet e tyre. Unë jam shumë i emocionuar dhe dua të godas tokën duke vrapuar.” , – tha Giles në intervistën e tij të parë si lojtar i Lutonit.

Shefi i Luton, Edwards, tha:
“Ai është një nënshkrim vërtet emocionues për ne. Unë e njoh Ryan për një periudhë të gjatë kohore; I dhashë shijimin e tij të parë të futbollit të lartë në AFC Telford kur ai ishte një fëmijë i vogël i huazuar nga Wolves.
Ai ka pasur disa huazime dhe ka shumë përvojë tani, duke u grumbulluar në sezonin e kaluar, ku ai ishte një nga lojtarët më të shquar të gjerë në kampionat. Ai ka ritëm elektrik dhe nuk mendoj se kam parë ndonjëherë dikë që mund të kalojë një top në vrapim me cilësinë që mundet ndërsa është me shpejtësi të plotë.
Ai do të na ndihmojë në ato momente kur duhet të kalojmë shpejt, dhe ai gjithashtu posedon cilësi të jashtëzakonshme të vendosjes. Ai shkon në përzierje me Issa dhe Alfie për ato pozicione mbrojtëse të krahut që është një zonë vërtet emocionuese për ne. Ai ka treguar se është një lojtar shumë, shumë i mirë i Champions League, i cili tani është i uritur për të treguar se çfarë mund të bëjë në Premier League”.

Ryan Giles – historia e deritanishme

I lindur në Telford në janar 2000, edukimi i Giles për futbollin filloi në Wolves. Duke përparuar në radhët e Molineux, ai u emërua Lojtari i Vitit në Akademinë në 2018.

Shija e tij e parë e futbollit të lartë erdhi falë shefit të tij tani të ri, i cili e mori atë në huazim në klubin e qytetit AFC Telford në 2018, ku dy golat e tij dhe shtatë asistimet në nëntë ndeshje ndihmuan Bucks të shmangnin rënien nga Liga Kombëtare e Veriut.

Giles kishte një dhuratë për ditëlindje për t’u kujtuar kur mbushi 19 vjeç në janar 2019, kur iu dha debutimi i Wolves në një ndeshje të FA Cup kundër Shrewsbury – klubi që ai më pas do të transferohej në sezonin e ardhshëm si i huazuar. Fushata 2018/19 pa Ryan të ndihmonte Wolves U-23 të fitonin Premier League 2 me Edwards në krye.

Ai e filloi sezonin 2019/20 me Shrews, duke bërë 19 paraqitje në Ligën 1. Shfaqjet e tij me Shrews çuan në nënshkrimin e tij për Coventry në huazim përpara se sezoni të kufizohej për shkak të shpërthimit të Covid.

Kur futbolli rifilloi në 2020/21, Giles u kthye në Coventry, duke iu bashkuar Sky Blues në Championship pas promovimit të tyre, duke u paraqitur 19 herë në aksionin e ligës gjatë gjysmës së parë të atij sezoni përpara se të përfundonte sezonin me Rotherham, ku ai u paraqit 23 herë dhe shënoi dy herë.

Dy huazime në Championship pasuan për Ryan në 2021/22 në Cardiff dhe Blackburn ku ai vazhdoi të impresiononte me performancën e tij në krahun e majtë. Megjithatë, sezoni i kaluar rezultoi të ishte një përparim i vërtetë për të, duke luajtur 48 herë në të gjitha garat në formë huazimi te Middlesbrough, ndërsa Boro përfundoi në vendin e katërt.