Mainz 05 është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e sulmuesit francez Ludovic Ajorque (1994)nga RC Strasburg për 6 milionë euro.

Qendërsulmuesi 1.97 m i gjatë ka nënshkuar një marrëveshje deri më 30 qershor 2026 me klubin nga Bundesliga.

28-vjeçari shënoi 51 gola dhe mori 19 asistime në 151 paraqitje për skuadrën e Ligue 1.  Ai gjithashtu ka përvojë në skenën evropiane, pasi ka shënuar dy gola në gjashtë paraqitje në UEFA Europa League.

“Ne e kemi parë Ajorquen për disa javë.  Ai është i përshtatshëm për atë që kërkonte trajneri ynë.  Marrëveshjes së transferimit i paraprinë bisedime shumë të gjata dhe intensive dhe ne dëshirojmë të falënderojmë RC Strasburg për negociatat e tyre të drejta dhe konfidenciale.  Jemi të kënaqur që kemi qenë në gjendje të blejmë Ludovic për Mainz 05,” – shpjegoi Christian Heidel.

Ludovic nuk është një zgjidhje afatshkurtër dhe nuk është një lojtar që ne po e nënshkruajmë vetëm për hir të saj.Ai do të na ndihmojë të jemi më të mirë.Gjatësia dhe fiziku i tij i japin shumë fuqi dhe ne do të përfitojmë gjithashtu nga aftësia e tij ajrore dhe prania e tij në kuti.Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu kënaqet të ndihmojë kur nuk është në posedim. Ne mezi presim ta kemi atë në bord.”, deklaroi trajneri Bo Svensson.

“Jam shumë i lumtur që jam pjesë e këtij klubi. Stili i lojës në Mainz 05 më përshtatet mirë, ashtu si edhe vlerat e klubit.  Unë i kam mbajtur një sy me vëmendje Zerofivers që kur bashkëlojtari im Anthony Caci u transferua këtu.  Ai është një miku im i mirë dhe ka ndihmuar në vendosjen e shumë objektivave për mua në të kaluarën, ne duam të vazhdojmë ta bëjmë këtë në Bundesligë.” , – tha Ajorque.