Manchester City ka njoftuar nënshkrimin e Kalvin Phillips (1995) në një marrëveshje gjashtëvjeçare deri në 30 qershor 2028 me pagë 7.8 milionë stërlna (9 milionë euro) në sezon.

Mesfushori 26-vjeçar bashkohet nga Leeds United për 42 milionë stërlina (49 milionë euro), pasi ka bërë 234 paraqitje gjatë 8 sezoneve, duke shënuar 14 gola dhe duke asistuar 14.

Përveç admirimit të gjerë për paraqitjet e tij vendase me klubin Elland Road, Kalvin ka marrë gjithashtu lavdërime për kontributin e tij mbresëlënës individual dhe kolektiv në skuadrën e Anglisë.
Ai ishte një nga komponentët kryesorë të ekipit të Tre Luanëve që arriti në finalen e Euro 2020 verën e kaluar dhe gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në drejtimin e ekipit kombëtar në finalet e Kupës së Botës të këtij viti në Katar.

Jam absolutisht i kënaqur që i jam bashkuar Manchester Cityt. City i ka dëshmuar sërish skuadrës më të mirë në vend me një skuadër të mrekullueshme dhe një menaxher në Pep Guardiola, i cili me të drejtë konsiderohet si më i miri në botë. Të jem në gjendje të luaj nën drejtimin e Pep dhe të mësoj nga ai dhe stafi i tij stërvitor, si dhe të jem pjesë e një skuadre kaq fantastike është një perspektivë për të cilën jam tepër i emocionuar. City është një klub i klasit botëror me staf dhe ambiente të klasit botëror dhe është një ëndërr e realizuar që t’i bashkohesh klubit. Tani mezi pres të filloj dhe të përpiqem të ndihmoj ekipin që të vazhdojë dhe të arrijë më shumë sukses.” , – tha Kalvin.

Është konfirmuar që Phillips do të veshë fanellën me numrin 4 te Citizens.

Drejtori i Futbollit Txiki Begiristain shtoi:

“Kalvin është një lojtar që ne e kemi admiruar prej kohësh, dhe si në nivel vendas ashtu edhe ndërkombëtar, ai ka dëshmuar aftësinë dhe cilësinë e tij fantastike gjatë sezoneve të fundit. Leximi i tij i lojës, së bashku me aftësinë e tij të pasimeve, energjinë dhe shtytjen e bëjnë atë një talent të jashtëzakonshëm dhe ai është një lojtar që ka një vullnet fantastik për të fituar. Ne mendojmë se ai do të jetë një shtesë e shkëlqyer për skuadrën tonë dhe se ai do të plotësojë lojën tonë në mënyrë perfekte. Të gjithë këtu mezi presin të shikojnë Kalvin të luajë dhe të zhvillohet edhe më tej gjatë viteve të ardhshme.”