Manchester City ka kompletuar nënshkrimin e Maximo Perrone (2003) nga Velez Sarsfield për 11 milionë euro.

Mesfushori 20-vjeçar argjentinas transferohet në Etihad Stadium me një marrëveshje pesëvjeçare e gjysmë deri në 30 qershor 2028.

Perrone bëri debutimin e tij për Velez në mars 2022 dhe luajti në 33 ndeshje në total, duke shënuar tre herë me dy asistime.

Ai gjithashtu ndihmoi klubin e Buenos Aires në gjysmëfinalet e Copa Libertadores, por humbi të dyja ndeshjet e humbjes së katër të fundit ndaj Flamengos.

Perrone luajti për Argjentinën U-16 dhe është pjesë e skuadrës kombëtare që garon në kampionatin e Amerikës së Jugut U-20 në Kolumbi.

Duke ndjekur gjurmët e fituesit të Kupës së Botës 2022, Julian Alvarez, i cili u transferua në City vitin e kaluar, Perrone bëhet i fundit në një linjë të gjatë argjentinase që i bashkohet Klubit.