Manchester City ka konfirmuar transferimin e Erling Haaland (2000) nga Borrusia Dortmund.

Qyetetrët në ueb faqen e tyre kanë shkruar se kanë arritur një marrëveshje në parim me Borussia Dortmundin për transferimin e sulmuesit Erling Haaland.

Ai do të bashkohet me klubin anglez nga 1 korriku 2022.

Manchester City ka shkruar se kushtet e transferimit mes klubeve nuk do të behën të ditura.

Haaland ka qenë subjekt i kërkimit nga shumë klube evropiane i Real Madrid dhe Barcelona.

Norvegjezi është një nga lojtarët më të talentuar në futboll, ndërsa rritjen e tij e konfirmojnë golat e shumta të shënuar në vitet e fundit me Borussia Dortmund dhe RB Salzburg.