Manchester City ka konfirmuar se mbrojtësi Nathan Ake (1995) ka vendosur një marrëveshje të re.

Përfaqësuesi holandez ka vazhduar kontratën e tij deri në 30 qershor 2027.

Reprezentuesi holandez pati një sezon të spikatur sezonin e kaluar pasi skuadra e Pep Guardiolës fitoi trefishin në mënyrë të shkëlqyer, duke ngritur Premier League, FA Cup dhe Champions League.

Ake tani ka vendosur një zgjatje të kontratës, e cila do ta bëjë atë të qëndrojë në Etihad deri në vitin 2027 dhe të fitojë një pagë prej 8.3 milionë stërlina (9.7 milionë euro) në sezon.
Kujtojmë që paga e tij në sezonet e kaluar ishte 4.8 milionë stërlina (5.6 milionë euro) në vit.

Duke folur për Manchester Cityn pas nënshkrimit të marrëveshjes, Ake lavdëroi Guardiolën teksa ai angazhohet për klubin.

Pep është trajneri më i mirë në futboll. Një gjeni që më ka bërë ta shoh lojën ndryshe, kështu që të jem në gjendje të punoj më gjatë me të është një privilegj i vërtetë. I jam shumë mirënjohës atij për gjithçka që ka bërë për mua, si personalisht ashtu edhe profesionalisht.” , – ishin fjalët e para të tij pasi firmosi kontratën e re.