Manchester United është i kënaqur të konfirmojë se Tyrell Malacia (1999) i është bashkuar klubit duke u transferua nga Feyenoord për 15 milionë euro.

Holandezi ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2026, me opsionin e vazhdimit për një vit tjetër.

Mbrojtësi i majtë holandez bëri 136 paraqitje në karrierë për Feyenoord dhe ka përfaqësuar vendin e tij në çdo nivel nga U-16 deri tek ekipi i të moshuarve, me pesë ndeshje të plota ndërkombëtare në emër të tij.

Tyrell Malacia tha:

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të jesh bashkuar me Manchester United.  Ky është një kapitull i ri për mua, një ligë e re me bashkëlojtarë të rinj dhe një trajner të jashtëzakonshëm që na udhëheq. Unë e di nga ndeshjet kundër ekipeve të tij në Eredivisie, cilësitë që ka dhe çfarë kërkon nga lojtarët e tij. Ndërsa e di që jam ende i ri dhe do të vazhdoj të zhvillohem, mund t’u premtoj tifozëve të United se do të lë gjithçka në fushë sa herë që vesh fanellën e kuqe.  Unë do të jem gjithmonë mirënjohës për Feyenoord për gjithçka që më kanë dhënë mua dhe familjes sime. Asgjë nga këto nuk do të ishte e mundur nëse nuk do të ishin ata.  Tani jam gati të fokusohem në të ardhmen me United dhe të ndihmoj klubin tim të ri të arrijë sukses.”

John Murtough, drejtor i futbollit të Manchester United, tha:

Tyrell është një futbollist i ri emocionues, dinamik me përvojë të shkëlqyer për moshën e tij, duke përfshirë pesë sezone në Eredivisie, një finale evropiane dhe nderime të plota ndërkombëtare për Holandën. Ne mezi presim ta shohim atë të vazhdojë të zhvillohet nën drejtimin e Erik ten Hag dhe ekipit të tij trajner në vitet në vijim. Të gjithë në Manchester United e mirëpresin Tyrell në klub.”