Manchester United është i kënaqur të konfirmojë se sulmuesi Wout Weghorst (1992) i është bashkuar klubit në formë huazimi nga Burnley deri në qershor 2023.

Duke i dhënë fund marrëveshjes së tij për të luajtur për Besiktas në huazim të një sezoni, United thuhet se do t’i paguajë skuadrës turke rreth 3 milion stërlina për sulmuesin shtatlartë dhe 17 milionë stërlina do t’i paguajë Burnleyt në verë nëse do ta bëjë të përhershëm transferimin.

Ata gjithashtu do të mbulojnë pjesën e pagën e tij, që vlerësohet të jenë rreth 1 milion stërlina gjatë kohës së tij në Old Trafford.

Sulmuesi holandez 197 cm I gjatë ka qenë i huazuar te Besiktas këtë sezon, duke shënuar 9 gola dhe duke asistuar 4 herë në 18 paraqitje. Ai ka bërë 414 paraqitje për klube në Holandë, Gjermani, Angli dhe Turqi, duke shënuar 172 gola. Ai ka 19 paraqitje të plota ndërkombëtare për kombëtaren holandeze, duke shënuar pesë gola, duke përfshirë dy në Kupën e Botës të Katarit 2022.

John Murtough, drejtori i futbollit të Manchester United, tha:

 ”Wout ka një rekord të qëndrueshëm të golave në disa liga evropiane dhe atributet e tij do t’i shtojnë një dimension të mëtejshëm skuadrës sonë për pjesën e mbetur të sezonit. Ne jemi tërhequr gjithashtu nga personaliteti i tij i fortë dhe qasja e përkushtuar ndaj futbollit, e cila përshtatet në mënyrë të përkryer me frymën që Erik po ndërton brenda skuadrës sonë. Ai ka treguar një dëshirë të madhe për t’iu bashkuar Manchester United dhe të jetë pjesë e asaj që ne po përpiqemi të arrijmë. këtë sezon”.

Weghorst tha:

“Ndihem i privilegjuar që i bashkohem Manchester Unitedit. Kam luajtur kundër klubit në të kaluarën dhe është një ndjenjë fantastike që tani të kem mundësinë për të veshur fanellën e famshme të kuqe. Kam parë përparimin e United nën Erik 10 Gëzohem këtë sezon dhe mezi pres të filloj të luaj rolin tim në shtyrjen e ekipit drejt synimeve të tij. Çfarëdo që të ndodhë në muajt e ardhshëm, mund të premtoj se do t’i jap gjithçka klubit për sa kohë që jam këtu. Falënderoj të gjithë ata që kanë luajtur një rol në arritjen time në këtë fazë dhe tani mezi pres të takoj shokët e mi të rinj të skuadrës dhe të përfshihem menjëherë”.