Anglez Mason Mount (1999) i është bashkuar Manchester United  nga Chelsea per nje tarife rreth 55 milione sterlina  (64 milione euro) plus bonuse deri ne 5 milione sterlina.

Mesfushori firmosi një kontratë që zgjat deri në qershor 2028, me opsionin e një viti tjetër me page 13 milione sterlina (15 milione euro) ne vit.

Mesfushori 24-vjeçar ka bërë 279 paraqitje në klub, duke shënuar 58 gola dhe duke kontribuar 53 asistime. Fituesi i Ligës së Kampionëve ishte lojtari i vitit i Chelsea-t për të dy sezonet 2020/21 dhe 2021/22.

Ai ka 36 paraqitje për Anglinë dhe ka luajtur një rol kyç në garën e vendit të tij në finalen e Kampionatit Evropian në 2021.

Mason Mount tha:

“Nuk është kurrë e lehtë të largohesh nga klubi ku je rritur, por Manchester United do të ofrojë një sfidë të re emocionuese për fazën tjetër të karrierës sime. Pasi kam konkurruar kundër tyre, e di se sa skuadër e fortë është që po bashkohem dhe mezi pres të jem pjesë e përpjekjes së këtij grupi për të fituar trofe të mëdhenj.

Të gjithë mund të shohin se klubi ka bërë hapa të mëdhenj përpara nën drejtimin e Erik ten Hag. Pasi u takova me menaxherin dhe diskutova planet e tij, nuk mund të isha më i emocionuar për sezonet në vijim dhe jam gati për punën e vështirë që pritet këtu.

Unë jam jashtëzakonisht ambicioz; E di se sa e mrekullueshme është të fitosh trofe të mëdhenj dhe çfarë duhet për ta bërë këtë. Do të jap gjithçka për ta përjetuar atë sërish te Manchester United.”

 

John Murtough, drejtori i futbollit të Manchester United, tha:

 “Mason është një futbollist jashtëzakonisht inteligjent dhe ka kaq shumë cilësi teknike fantastike që do të shtojnë ndjeshëm skuadrën tonë.

Ne i kemi admiruar talentet e tij për një kohë të gjatë, kështu që jemi të kënaqur që ai ka zgjedhur të ndërmarrë hapat e ardhshëm në karrierën e tij këtu në Old Trafford.

Stili i tij i lojës dhe atributet janë një përshtatje e përkryer për këtë skuadër dhe ne të gjithë besojmë se ai vetëm do të përmirësohet më tej duke punuar me Erik ten Hag dhe stafin e tij stërvitor.