Manchester United është i lumtur të njoftojë nënshkrimin e Raphael Varane, nga Real Madrid duke paguar 40 milionë euro.

Qendërmbrojtësi francez ka firmosur një kontratë katërvjeçare me klubin nga Premier League deri në 30 qershor 2025.

Varane, 28 vjeç, është një nga lojtarët më të dekoruar në futbollin botëror dhe ka grumbulluar mbi 19 trofe në karrierën e tij deri më tani, duke përfshirë katër Champions League, tre tituj spanjollë dhe Kupën e Botës 2018.

Ai ka përfaqësuar Francën 79 herë dhe ishte pjesë e skuadrës së fundit franceze në Kampionatin Evropian 2020.

Manchester United është një nga klubet më ikonë në futbollin botëror dhe shansi për të ardhur këtu dhe për të luajtur në Premier League është diçka që nuk mund ta refuzoja. Ka shumë më tepër që dua të arrij në karrierën time dhe e di që po bashkohem me një skuadër plot lojtarë të mëdhenj të cilët do të kenë të gjithë vendosmërinë e njëjtë për të fituar ndeshje dhe trofe.  Duke folur me trajnerin mund të shoh se sa përparim është bërë gjatë sezoneve të fundit dhe tani i bashkohem një grupi të gatshëm për të luajtur në nivelin më të lartë. Unë dua të kem një ndikim këtu dhe do të jap gjithçka për t’u bërë pjesë e historisë së shquar të këtij klubi.“, – ka thënë Varane gjatë prezantimit.

“Jam absolutisht i kënaqur që kemi arritur të sigurojmë një nga mbrojtësit më të mirë në botë gjatë 10 viteve të fundit.  Raphaël është një fitues i dëshmuar të cilin e kemi ndjekur për një periudhë të gjatë kohore dhe e dimë se sa profesionist i përkushtuar është ai. Ne kemi një numër të madh të mbrojtësve ndërkombëtarë dhe ai do të shtojë aftësitë dhe udhëheqjen e tij të jashtëzakonshme në atë grup.  Ai është një mbrojtës unik me një kombinim të rrallë të atributeve të nivelit të lartë që unë e di se do të përfshihet me lojtarët tanë më të rinj. Ai ka fituar gjithçka që është për të fituar, por unë e di se ai është akoma i vendosur të ketë sukses, mezi pres ta mirëpres atë në skuadër.”, – deklaroi trajneri Ole Gunnar Solskjaer.