Marseille nënshkroi sulmuesin ndërkombëtar portugez Vitinha (2001) nga Braga, pikërisht kur dritarja e transferimeve franceze u mbyll të martën në mbrëmje.

Në një deklaratë për bursën portugeze, Braga tha se transferimi ishte me vlerë 32 milionë euro, duke e bërë atë një transferim rekord të klubit. Marseille pagoi 30 milionë euro për të rikthyer Dimitri Payet nga West Ham në vitin 2017.

Vitinha u bë nënshkrimi i tretë dimëror i Marsejës pas mesfushorëve Ruslan Malinovskyi dhe Azzedine Ounahi.

Gerson, Pape Gueye, Bamba Dieng, Luis Suarez dhe Isaak Toure janë larguar të gjithë nga klubi.

Vitinha, shkurt për Vitor Manuel Carvalho Oliveira, shënoi 13 gola dhe dha pesë asistime në 27 ndeshje për Braga këtë sezon për të ndihmuar në ngritjen e klubit në vendin e dytë në ligën portugeze, shtatë pikë prapa liderit Benfica. Ai ka tre gola në gjashtë ndeshje për ekipin portugez U-21, por ende nuk e ka bërë debutimin e tij ndërkombëtar.