Venecia FC njofton se sot është nënshkruar një marrëveshje me Milanin për kalimin në portokallizijeshil me formulën e huasë vjetore me të drejtën e blerjes të qendërmbrojtësit Mattia Caldara.

Pasi u rrit në futboll te Atalanta, klubi me të cilin bëri debutimin e tij në Serie A në sezonin 2013/14, mbrojtësi i lindur në 1994 luajti 75 ndeshje në Serie A, duke shënuar 10 gola dhe 1 asistim.  Pasi luajti në Serie B me Trapani (21 paraqitje dhe 2 gola) dhe me Cesena (27 ndeshje me 3 gola dhe 1 asistim), në 2016/17 ai u kthye në Serie A, ku në 2 sezone luajti 65 ndeshje, nga të cilat 8 në Europa League, me fanellën e Atalantës, duke shënuar 10 gola.

Në 2018/19 ai u transferua te AC Milani dhe më pas u kthye në Atalanta në sezonin 2019/20, klub me të cilin ai gjithashtu bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve.  Gjatë sezonit të kaluar, Caldara bëri 9 paraqitje.

Gjatë karrierës së tij, Caldara luajti 12 ndeshje me fanellën e ekipit nën 21 vjeç, më pas bëri debutimin e tij më 1 qershor 2018 me ekipin kombëtar të Roberto Mancini, me të cilin ka luajtur 2 ndeshje deri më sot.